Windows 10 Sistem Gereksinimleri

Windows 10 Sistem Gereksinimleri 

Bilgisayarda yer alan Windows sistemlerini değiştirmek artık kaçınılmaz bir gerçek. Bilgisayar kullanıcıları Windows 7 ve 8’den sonra Windows 10 sistemini de cihazlarına yüklemenin gerekli olduğunun farkına vardı. 

Yeni özelliklerin eklendiği Windows 10 sistemini yüklemek için bilgisayarda bazı kriterlerin olması gerekmektedir. Windows 10 sistem gereksinimleri konusuna geçmeden önce Windows 10 sistemini tanıyalım. 

Windows 10 Sistemi 

İlk kullanılan kod adı Threshold olan Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilen, Windows NT ailesinden bir işletim sistemidir. Windows NT ailesinin son çıkan sürümüdür. Windows 8.1’den sonra gelen Windows 10 sistemi, 15 Temmuz 2015’te üretime sunuldu ve 29 Temmuz 2015’te piyasaya sürüldü. Windows 10 sistemi MSDN ve Technet vasıtasıyla indirilebildi. Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları için ücretsiz yükseltme teklifi olarak sunuldu. 

Windows 10 sistemi, Windows Insider’lar tarafından kullanılabilen Windows 10 test yapılarının yanı sıra, kullanıcılara hiçbir ek ücret ödemeden mevcut olan yeni kararlı yapıları da sürekli olarak alabilir. Kurumsal ortamlarda kullanılan cihazlar Windows 10 sistemi için gereken güncelleştirmeleri daha yavaş alabilir ya da on yıllık uzatılmış destek süresi boyunca güvenlik düzeltme ekleri gibi önemli güncelleştirmeleri alan LTSC sürümleri tercih edilebilir. 

Windows 10 Sistem Gereksinimleri 

Microsoft tarafından, çok kapsamlı olması nedeniyle sistemi yüklemek için 1 saat ayrılması önerilen Windows 10 sistemini bilgisayara yüklemek için gereken Windows 10 sistem gereksinimleri şu şekilde sıralanabilir.   

 • -İşlemci: 1 gigahertz (GHz) ya da çip üzerinde olan sistem (SoC) olması gerekir. 
 • -RAM: 32 bit için 1 GB veya 64 bit için 2 GB gerekir. 
 • -Sabit sürücü alanı: 32 bit işletim sistemi için 16 GB, 64 bit işletim sistemi için de 32 GB gerekir. 
 • -Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücüsüyle DirectX 9 veya üzeri grafik kartı gerekir. 
 • -Ekran: 800x600 çözünürlüğünde olmalıdır 
 • -Bilgisayarda aynı anda birden fazla işlemi yapabilmek ve sekmeyi açabilmek için Ram’in en az 4 GB olması tavsiye edilir. Sabit sürücü alanının en az 32 GB, ekran çözünürlüğünün de 1024 x 600 olması da önerilebilir. 
 • -İnternet Bağlantısı: Windows 10 sistem gereksinimleri arasında bulunan internet bağlantısının, güncelleştirmeleri yapmak ve bazı özellikleri indirip bunlardan yararlanmak için mutlaka olması gerekir. S modunda Windows 10 Pro, Pro Education, Education ve Enterprise için ilk cihaz kurulumu sırasında internet bağlantısının olması gerekir. Ayrıca Microsoft hesabı veya Azure Active Directory hesabı olmalıdır. Fakat Windows 10 sisteminde kullanıcı, bir cihazı S modundan çıkarmak istiyorsa bunun için de internet bağlantısı sağlamalıdır. 

Güncelleme Gereksinimi 

Windows 10 sistem gereksinimleri arasında güncelleme işlemi de teknik özellikler kadar önemli yer tutar. 

Windows 10, bilgisayarın desteklendiği süre boyunca güncelleştirmeleri sunmak için tasarlanmıştır. Güncelleştirmeler; kalite güncelleştirmeleri ve özellik güncelleştirmeleri olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir. Kalite güncelleştirmeleri güvenlikle ilgili olan ve olmayan güncelleştirmeleri kapsar ve bunların genellikle ayda bir defa yayımlanması hedeflenir. Özellik güncelleştirmeleri de Windows 10 sistemine eklenen yeni özellikleri içerir. Özellik güncelleştirmeleri genellikle yılda iki kez yayımlanır. Cihazın bu güncelleştirmeleri aldığından emin olmak ve cihazı güncel tutmak cihazın güvenliği için çok önemlidir. Windows 10, güncelleştirmeleri düzenli aralıklarla kontrol etmeye önem verir. Böylece bilgisayar kullanıcısının kontrol etmesine gerek kalmaz. 

 Bir güncelleştirme varsa ve cihazda yeterli disk alanı varsa, güncelleştirme otomatik olarak yüklenir. Windows 10’un güncel kalmaya devam etmesi için cihazda yeterli kullanılabilir alan bulunduğundan emin olmak önemlidir. Güncelleme işlemleri sistemin verimli çalışabilmesi için Windows 10 sistem gereksinimleri arasında önemli bir yere sahiptir. 

Windows 10 İçin Gereken İşlemciler 

Windows 10 sistem gereksinimleri arasında yer alan teknik özellikler ve güncellemenin yanı sıra sistemin verimli çalışması için yeni işlemciler de gerekebilir. Windows 10 sistemi için gereken ek özellikler şu şekilde belirtilebilir: 

 • -BitLocker Sürücü Şifrelemesi: Sadece Windows 10 Pro veya Windows 10 Enterprise ile kullanılabilir. Şifreleme için güvenilir platform modülü (TPM) 1.2 ve Trusted Computing Group (TCG) uyumlu BIOS veya UEFI olmalıdır. BitLocker, güvenilir platform modülü bulunmayan cihazlarda kullanılabilir fakat başlangıç anahtarını USB flash sürücüsü gibi çıkarılabilir bir cihaza kaydetmek gerekir. Bir cihaz ile Azure Active Directory’ye katılırken yerel sürücü otomatik olarak şifrelenmek isteniyorsa, TPM 2.0 ve InstantGo desteğinin olması gerekir. Bilgisayar kullanıcısının, cihazını etkinleştirmek için kullandığı sistemin doğru TPM sürümünü ve InstantGo’yu desteklediğini onaylamak için bilgisayar yetkilisi ile iletişime geçmesi gerekir. 
 • -BitLocker To Go için USB flash sürücü gerekir. BitLocker To Go sürücü şifreleme sistemidir. 
 • -Hyper-V istemcisi için adres çevirisi (SLAT) özelliklerine ve ek 2 GB RAM’e sahip 64 bit derinliğinde bir sistem olması gerekir. 
 • -Miracast sistemi için Windows ekran sürücüsü modeli (WDDM) 1.3’ü destekleyen bir görüntü adaptörü ve Wi-Fi Direct’i destekleyen bir Wi-Fi adaptörü gerekir. 
 • -Güvenli önyükleme için UEFI v2.3.1 Errata B’yi destekleyen ve UEFI imza veri tabanında Microsoft Windows Sertifika Yetkilisi’ne sahip üretici yazılımın olması gerekir. 
 • -Yerleştirme: Yerleştirilebilecek uygulama sayısı Tablet modunda iki, Masaüstü modunda dört olarak sınırlandırılmıştır. Yerleştirme işlemi yapılacak uygulamaların sayısı bir uygulamanın en düşük çözünürlüğüne bağlıdır. 
 • -Wi-Fi Direct Yazdırma: Windows 10 sistem gereksinimleri arasında yer alan Wi-Fi Direct Yazdırma özelliğini destekleyen bir Wi-Fi adaptörü gerekmektedir. 
 • -Konuşma tanımlama: Daha iyi bir konuşma deneyimi yaşamak için yüksek duyarlıklı mikrofon dizisi olmalıdır. Ayrıca mikrofon dizisinin geometrisinden yararlanan donanım sürücüsü de önerilebilir. 

Windows 10 sistem gereksinimleri arasında bulunan Windows Hello ile yakın kızılötesi görüntüleme için yapılandırılmış bir kamera veya biyometrik kimlik doğrulaması olmalıdır. Biyometrik kimlik doğrulaması için de parmak izi okuyucusu olması gerekir. Eğer kullanıcı Biyometrik algılayıcısı olmayan cihaz kullanıyorsa, PIN veya taşınabilir bir Microsoft ile uyumlu güvenlik anahtarı kullanabilir. 

Yukarıda belirtilen Windows 10 sistem gereksinimlerine bakıldığında Windows sisteminin oldukça gelişmiş kapasiteli olduğu görülebilir. O nedenle bilgisayar kullanıcıları cihazlarından daha fazla verim almak için çoğunlukla Windows 10 sistemini tercih eder. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort