Windows 10 Pro Özellikleri

Windows 10 Pro Özellikleri 

Windows 10 Pro, Microsoft tarafından geliştirilen ve 2015 yılında piyasaya sunulan Windows 10 işletim sisteminin en yaygın sürümlerinden biridir. Gelişmiş işlevsellik isteyen ileri düzey kullanıcılar ve küçük işletmeler için yoğun hesaplama gerektiren iş yüklerini işleme yeteneğiyle oldukça işlevseldir. 

Windows 10 Pro Özellikleri 

Profesyonel yaşamı ifade eden Windows 10 Pro özellikleri şu şekilde sıralanabilir: 

1- Windows Güvenliği: Kullanıcı kimliklerini, cihazlarını ve bilgileri makine zekasıyla desteklenen bir çözümle koruyor. 

– Windows Hello: Yüz tanıma, parmak izi veya PIN kullanarak uyumlu Windows cihazların kilidi hızlı, güvenli ve parolasız bir şekilde açılabilir.         

– Cihaz şifrelemesi: Bu özellik pek çok cihazda kullanılabilmektedir. Verileri şifreleyerek korunmasına yardımcı olur. Cihaz şifrelemesini açılırsa yalnızca yetkili kullanıcılar cihaza ve verilere erişebilir.   

– Güvenlik duvarı ve ağ koruması: Windows cihazını virüslere, kötü amaçlı yazılımlara ve fidye yazılımlarına karşı korumayı sağlamak için kullanılır. 

– Ebeveyn denetimleri: Aile Microsoft hesaplarına bağlanarak ekran süresini yönetebilir, yetişkinlere yönelik içeriklere erişimi sınırlayabilir ve çevrimiçi satın alma işlemlerini denetleyebilir. Windows 10 Pro özellikleri arasında ailelerin en beğendiği özellikler arasında yer alır. 

– Güvenli önyükleme: Kötü amaçlı yazılım uygulamalarının ve yetkisiz işletim sistemlerinin, sistemin başlangıç işlemi sırasında yüklenmesini önlemeye çalışır. 

– BitLocker cihaz şifrelemesi: Cihazın kaybolma veya çalınma durumunda, BitLocker ve BitLocker To Go her şeyi kilitler ve bu şekilde hiç kimse sistem veya verilere erişemez. 

– Windows bilgi koruması (WIP): Kullanıcının çalışmalarını olumsuz etkilemeden olası veri sızıntılarına karşı koruma sağlar. Ayrıca kullanıcının ortamını veya diğer uygulamaları değiştirmesi gerekmeden kuruluş tarafından verilen veya çalışanların iş yerine getirdiği kişisel cihazlarda yanlışlıkla oluşabilecek veri sızıntılarına karşı kuruluş uygulamalarını ve verilerini korur. 

– Windows Defender Virüsten Koruma: Program, cihazların yeni ortaya çıkan karmaşık tehditlerden korunması için bulutun gücünü kullanır. Ayrıca kapsamlı bir tanımlama için makine öğrenimini ve davranış analizlerini saptar. Windows 10 Pro özellikleri diğer Windows modellerine göre bu konuda daha hassastır. 

2- Donanım: Windows 10 Pro otomatik güncelleştirmeler etkinleştirilmiş olarak gelir. Bu şekilde en son özellikleri ek ücret ödemeden edinilebilir. 

– Dijital kalem ve işlevleri: Gezinirken not alma, çizme, düzenleme ve oluşturulan eserleri dijital kalem ile geliştirebilmek. 

– Microsoft Edge: Kullanıcılar Microsoft Edge ile cihazlarda daha hızlı gezinme ve daha iyi bir pil ömrüne sahip olabilir. 

– Pil tasarrufu modu: Arka plan etkinliğini ve anında iletme bildirimlerini sınırlandırarak pil ömrünü uzatmak. 

– Mobil: Bilgisayardan Android telefonun mesaj ve fotoğraflarına anında erişilebilir. Sorunsuz gezinme, takvim ve uygulama deneyimi için de kullanıcı, iPhone telefonuna bağlanabilir. 

3- İş Yönetimi ve Dağıtım: Yerleşik güvenlik, para, iş gücü, üretkenlik ve yönetim özellikleri konusunda tasarruf edilmesini sağlaması Windows 10 Pro özellikleri arasında yer almaktadır. 

– Mobil cihaz yönetimi: Geleneksel bilgisayar yönetimi işlemlerine bir alternatif sunar. Kullanıcı, kendi ilerleme hızına uygun olarak bulut tabanlı yönetime geçiş yapabilir.                   

– Grup ilkesi: Windows 10 Pro ile Windows Server’ı bağdaştırarak bilgisayarlar ile kullanıcı hesaplarını ve grupları yönetmenin yanı sıra dosya ve yazıcılara kolayca erişebilmek. Ayrıca kullanıcı ve cihazları için özel güvenlik ve ağ ilkeleri tanımlama hizmetlerini sunmak. 

– Azure ile Enterprise State Roaming: Azure AD Premium veya Enterprise Mobility + Security (EMS) lisansı olan kuruluşlar tarafından kullanılabilen Enterprise State Roaming, kullanıcıların Windows cihazlarında müttehit bir deneyim kazanmasını sağlar.                   

– Atanan erişim: Cihazlarda kullanıcıya bağlı olarak farklı uygulamalar çalıştırır, bireysel kimlikleri ayrı ve koruma altında tutar.                   

– Dinamik hazırlama: İlk kez kullanılan yeni bir bilgisayar, kısa bir süre içinde ve çok fazla işlem gerçekleştirmeden verimli bir kuruluş cihazına dönüştürülebilir.              

– İş için Windows Update ve Store: İşletmelerin yönetim maliyetlerini azaltmasına, güncelleştirmeleri daha verimli bir şekilde dağıtmasına ve Microsoft’un sunduğu en son yeniliklere erişim sağlamasına yardımcı olabilir. Bu sebeple Windows 10 Pro özellikleri bakımından işletmeler tarafından da tercih edilmektedir.    

– Bilgi noktası modu kurulumu: Bir cihaz bilgi noktası modunda çok pratik bir şekilde yapılandırılabilir. Bu işlem yerel olarak cihazda veya Mobil Cihaz Yönetimi’ni kullanarak uzaktan yapılabilir. 

Neden Windows 10 Pro? 

 

Neden Windows 10 Pro özellikleri bu kadar tercih ediliyor sorusunun pek çok yanıtı olacaktır. Öncelikle Win10 küçük ve orta büyüklükte bir işletmesi olan ve işini kolaylaştırıp daha da ileri taşımak isteyenler için tasarlandı. Ortalama %28 daha hızlı açılır. Ayrıca %80 daha iyi performans gösterir ve çok fazla işi %65 daha hızlı gerçekleştirebilir. 

Windows 10 Pro lisans anahtarı (key) satın alarak işletmeye özel tasarlanmış Windows 10 Pro 1903 sürümü kullanılabilir. 

– Windows 10 Pro yüklü bilgisayarda kullanıcı, işine kaldığı yerden devam edebilir. Ayrıca web sayfalarını, Office belgelerini ve fotoğrafları tüm cihazlarda okuyabilir, yazabilir ve düzenleyebilir. 

– Windows 10 Pro, kullanıcılara verimli çalışabileceği sade ve esnek bir yönetim sunar. Windows 10 Pro ile daha üretken, hızlı ve güvenilir şekilde işlerinizi olduğundan kolay halledebilirsiniz. 

– Windows 10 Pro ile kullanıcılar daha önce hiç kullanmadığı uygulamalara ulaşabilir. 

– Windows 10 Pro cihazlarında şifre kullanıldığında üç kat daha hızlı oturum açılabilir. Kullanıcı anında erişim için yüz tanıma veya parmak izini kullanmalıdır. 

– Başlat menüsünde yer alan arama butonu ile istenilen bilgi çok seri şekilde bulunabilir. Tüm dosyalar basitçe düzenlenebilir, okunabilir ve gönderilebilir. 

Windows 10 Pro Sürümünün İşlevleri 

 

Windows 10 Pro özellikleri oldukça çeşitlidir. Örneğin; uzak masaüstü aracı, sistemin uzaktan, karşısında oturur gibi kontrol edilmesine izin veriyor. Windows 10 Pro’da işlevin kurulumu; Ayarlar> Sistem> Uzak masaüstü yolu adımlarını izleyerek yapılabilir. 

– Windows 10 Pro, kullanıcının bilgisayarını bir domaine eklemesine izin veriyor. Windows 10 Pro sürümü sahip olduğu Active Directory desteği ile daha çok şirketleri ilgilendiriyor. 

– Windows 10 Pro’da işlev ve güvenlik güncellemeleri birlikte ertelenebilir. 

– Yüksek hata toleransı ve yoğun veri hacimlerini işlemek için tasarlanmış dayanıklı dosya sistemi 

– Dosyalara, bilgisayarın ana belleğinin hızıyla hemen ulaşabilmek amacıyla kalıcı bellek. 

– Düşük gecikme ve düşük CPU kullanımıyla, verimli çalışmalar sunulmasını sağlayan özelliklerle daha hızlı dosya paylaşımı. 

– Genişletilmiş donanım desteğiyle cihazı, yüksek performans sağlayacak şekilde yapılandırma özelliği. 

Home Sürümünden Pro’ya Geçiş 

Home sürümünden Pro’ya geçiş için şu adımları izlemek gerekir: 

1- Ayarlar- Güncelleştirme ve Güvenlik bölümüne girin, 

2- Etkinleştirme bölümünden ‘Ürün anahtarını değiştir’ sekmesini tıklayın, 

3- Şu anahtarı yazın VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T 

4- Bu Anahtar Windows Pro sürümünü etkinleştirmez sadece Pro’ya geçilmesini sağlar. Etkinleştirmek için Pro ürününü satın almak gerekir. 

5- Bilgisayar kapanıp açıldıktan sonra bazı dosyaları yükleyecektir. Ardından Pro’ya geçiş tamamlanmış olur.               

Windows 10 Pro özellikleri incelendiği iş dünyasının çeşitli ihtiyaçları için birçok hizmet sunmaktadır. Sahip olduğu özellikler ile kurumların ve çalışanların işlerini kolaylaştırmak ve geliştirmenin yanı sıra cihazlara aktarılan bilgilerin güvenliğini sağlamaya da devam etmektedir. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort