Whatsapp’ın yeni saklılık kontratındaki risk

0 15

Sosyal medya devi Facebook, Whatsapp kullanıcılarını evhama düşüren bir karar aldı. Yeni saklılık kontratında şartları kabul eden kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam ederken, kabul etmeyenler ise WhatsApp hesaplarına ulaşım sağlayamayacak. Bu vaziyet sosyal medyada tenkit etilmeye başladı.

“Aktüelleme ürkütücü bir hal alıyor”

- Advertisement -

Yazılımcı Berkay çatak, “8 Şubat 2021’de yürürlüğüne girecek yeni kullanım koşulları ve saklılık prensibindeki maddeler arasında WhatsApp’in topladığı kullanıcı bilgilerinin Facebook ile paylaşılacağı sarihçe yer alıyor. Bu gidişatta Facebook’ta elde ettiği bilgileri bünyesinde bulunan öteki işletmeler ile paylaşabilecek. Topladığı bilgiler arasında iletiler, vaziyet bilgisi, konum bilgisi olduğunu ve Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg’in geçmişte saklılık, bilgi kullanımı hakkındaki davalarını göz önüne aldığımızda aktüelleme ürkütücü bir hal alıyor” dedi.
Yeni kullanım koşulları ve saklılık prensibini kabul etmeyen kullanıcıların 8 Şubat 2021 itibariyle Whatsapp kullanamayacağını belirten Çatak, “Whatsapp, kullanım kontratını kabul etmeyen kullanıcıları hesaplarını silmeleri için doğrudan dayanak merkezine yönlendiriyor. Whatsapp yapacağı aktüelleme ile rakip uygulamalar karşısında kan kaybedecek gibi görünüyor.

Whatsapp’ın saklılık prensibinde hangi bilgileri topladıklarına sarihçe şu alandan erişilebiliyor: Hesap Bilgileri, İletiler, İrtibatlar, Vaziyet Bilgisi, Harekât ve Ödeme Bilgileri, Alıcı Yardımı ve Öteki Bağlantılar, Kullanım ve Kayıt Bilgileri, Makine ve İrtibat Bilgileri, Konum Bilgileri, Çerezler, Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler Üçüncü taraftan sağlanır., Kullanıcı Şikayetleri Üçüncü taraftan sağlanır., WhatsApp’taki Şirketler Üçüncü taraftan sağlanır., Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları Üçüncü taraftan sağlanır., Üçüncü Taraf Hizmetleri Üçüncü taraftan sağlanır.” biçiminde konuştu.

Ali Canberk Özbuğutu
 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort