Whatsapp’daki konuşmalarınız ileride karşınıza çıkabilir

0 12

Türkiye’de geniş bir kesim tarafından kullanılan Whatsapp, kullanıcılarına saklılık kontratı kapsayan onay metni gönderdi. Bu karar kullanıcıların kafasında sual işareti oluştururken, bir çok birey farklı sohbet platformlarına yöneldi. Whatsapp’ın o kararına hukukçulardan yorum geldi.

Whatsapp’ın aktüellemeye gittiğini ifade eden Avukat Buket Nurşah Tekışık, “Whatsapp içinde bulunan tüm bilgileriniz Facebook’un bilgi tabanına aktarılacak, bu da tüm yazışmalarınızın, fotoğraflarınızın ve videolarınızın sizin rızanız ile Facebook’a verilmesi anlamına geliyor. Tabi ki firma, ‘siz kabul etmek zorundasınız’ demiyor. Kibarca kabul etmediğiniz takdirde Whatsapp hesabınızın kapanacağını söylüyor. Bu hukuken olası müdür? Ne Yazık Ki muhtemeldir. Zira size firma uzun bir yazı ile alternatif sunuyor. İster kabul edersiniz, ister etmezsiniz” dedi.

“İleride yazışmalar karşımıza çıkabilir”
‘Bu zamana kadar bahse mevzu tüm bu bilgiler Facebook işletmeyi tarafından depolanabilirken, yeni kontrat ile tüm bu bilgiler yasal bir biçimde işlenebilecek ve kullanılabilecek’ açıklamasında bulunan Buket Nurşah Tekışık, “Daha net ifade etmek gerekirse, ileride WhatsApp görüşmelerimiz duruşmalarda, iş müracaatlarımızda, yurtdışında bulunan mekteplere kabullerde, vize müracaatlarında bile ‘legal olarak’ karşımıza çıkabilir. Bu bilgilerin yalnızca WhatsApp ve Facebook ile paylaşılmayacağını andırdırmakta fayda var. Tüm bu bilgiler Facebook İşletmeler topluluğu bünyesinde bulunan her bir firmayla ve ayrıca üçüncü taraf firmalarla paylaşılabilecek. Reelinde kabul etmiş olduğunuz bu kontrat ile Facebook firmasına tüm bu bilgileri kullanması, satması ve bunun üzerinden para kazanması için de izin vermiş olacaksınız” diye konuştu.

- Advertisement -

Avrupa Birliğindeki alakalı mevzuatta şahsi bilgilerin işlenmesi, aktarılması, saklanma süresi, kullanılma emeli ve tahrip siyasetine dair şartların oldukça net bir tertip etmeye sahip olduğunu ifade eden Buket Nurşah Tekışık, “Eş tertip etmeler bizim mevzuatımızda da mevcut. Öncelikle şahsi bilgilerin işlenmesi için sarih rıza verilmesi lüzumlu olup bu vaziyet tüzüğümüzün 20. maddesinde ve şahsi bilgilerin korunması yasayı 5. maddesinde sarihçe tertip edilmiştir. Ancak WhatsApp uygulamasının istemiş olduğu bu onayın hukuken sarih bir rıza olup olmadığı müzakereli bir mevzudur. Şöyle ki; WhatsApp uygulamayı kullanmak için başka bir tercih hakkını size sunmuyor. Şahısların ırkı, kavmi orijini, siyasi görüşü, felsefi inancı, dini, mezhebi veya değişik inançları, kılık ve elbiseyi, dernek, vakıf ya da sendika azalığı, sıhhati, cinsel yaşamı, ceza mahkûmiyeti gibi bilgiler KVKK kapsamında özel kaliteli şahsi bilgilerdir ve her biri için ayrı ayrı rıza alınması gereklidir. WhatsApp ise tüm bunlar için tek seferde rıza verilmesini istemektedir” biçiminde konuştu.

Fehime Kartal

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort