Türksat 6A’nın imaline başlandı

0 31

Türkiye’nin ilk yerli ve ulusal haberleşme uydusu Türksat 6A’nın imaline başlandı

Dünya uydu-uzay piyasalarının küresel devlerini bir araya getiren 3. Evrensel Satshow, sektöre istikamet veren işletmelerin üst seviye idareyicilerinin konuşmacı olarak yer aldığı seanslarla sürüyor. Türkiye’nin ilk yerli ve ulusal uydusu olacak Türksat 6A haberleşme uydusu için reelleştirilen özel seansta uydunun 2020 seneyi Aralık ayında fırlatılacağı ve şu ana kadar projenin yüzde 41’lik kısmının bitirildiği belirtildi.

3.Evrensel Satshow fuarı kapsamında reelleştirilen Türksat 6A Ulusal Uydu seansında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ TUSAŞ/TAI Genel Müdürü Temel Kotil, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu, ASELSAN Uzay Teknolojileri Grup Başkanı Şenol Uzun, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürü İbrahim Eren ile CTech Genel Müdürü Cüneyd Fırat konuşmalarıyla yer aldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ TUSAŞ/TAI Genel Müdürü Temel Kotil, TÜRKSAT 6A’nın kurulumunun başladığını belirterek, “Türksat 6A ile Türkiye ilk kere kendi uydusunu yapacak. Uydunun tasarım ve inşa çalışmaları oturumlar, ısıtma-soğutma sistemleri, enerji sistemleri, kendini konumlandırma sistemleri gibi pek çok alanda devam ederken, Ankara’da bulunan test merkezimizde bir hayli kurulum ve test çalışması yapıyoruz. Bu merkez Avrupa’daki 4 merkezden biri olma özelliği taşıyor. Ayrıca Türksat 6A’nın yanında TAI’nin kendi olanaklarıyla ihracata dönük olarak yapacağı Small-GEO dediğimiz 1 ile 2 ton kütle aralığında uydu versiyonlarına başladık” dedi.

Türksat 6A uydusunun yüzde 41’i bitirildi

- Advertisement -

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu, ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın çalışmalarına ait, “Projenin 2014’te onaylanan bütçesi 546 milyon lira idi. Bugün projenin 187 milyon lirası kullanılmış gidişatta. 6A’nın 2020 senesinin Aralık ayında fırlatmaya hazır hale gelmesi tasarlanıyor. Takvime göre proje süresi 72 ay, başka bir deyişle 6 sene. Bu vakit uzun gelebilir fakat yurt dışındaki misallere baktığınızda, bir de tamamen yerli olanaklarla bir uydunun geliştirildiği de göz önüne alınırsa bu vakit sıradan. Türksat 6A uydusu için toplam bitirilme seviyemiz yüzdemiz 41 gibi bir safhada. Türksat 6A’nın 2020 senesinin aralık ayında fırlatmaya hazır hale gelmesi tasarlanıyor” biçiminde konuştu.

Oturumun idareyiciliğini yapan TÜRKSAT AŞ Genel Müdürü Cenk Şen uydu üretiminin orijinal bir programla yürütülmesi gerektiğini belirterek, “Uydu evet bir efor ama hakimiyetsiz efor, efor değildir. O surattan uydunun ömrünü içindeki yakıt tanımlıyor sanılsa da onu yeryüzünden idareyenin uzmanlığı burada oldukça tanımlayıcıdır” ifadelerini kulandı.

ASELSAN Uzay Teknolojileri Grup Başkanı Şenol Uzun ise üretilen her bir donanımdan 5 tane de testler için yapım yaptıklarını belirterek, çok doğrultulu ve geniş programlı bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

CTech Genel Müdürü Cüneyd Fırat, firmalarının yerli uydunun yer ile olan tüm irtibatını sağlayacak bağlantı sistemlerini ve parçalarını planladıklarını söyledi. “Şu anda bizler uzaya parça üretmeyi biliyoruz. Uyduda son uçuş evresine gelene kadar bir hayli test yapılıyor. Allahın İzniyle seneler içinde uydunun bir hayli alanında kendimizi geliştirmiş olacağız” dedi.

CEO Summit’de uydu devlerinin CEO’ları bir arada

3.Evrensel Satshow, dünya uydu ve uzay ekosistemine istikamet veren Thuraya, Es’Hailsat, Türksat ve Hellas-Sat gibi dev işletmelerin CEO’larının katıldığı “CEO Summit” etkinliğine tertip ediyor. Haliç Kurultay Merkezi’nde bugün hakikatleşecek CEO Doruğu’nde bu sene devirici meyiller ve en ehemmiyetli piyasa meseleleri ele alınacak. Liderler galibiyetli bir gelecek için bugünün devirici pazarından kurtulmak üzere bir yol haritası oluşturacak. Sektörde en büyük farkı yaratan firmaları, karakterleri tanımak ve kutlamak için SIL Awards olarak öğrenilen “Uydu Sanayisi Lider Mükâfatları” verilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort