Teknolojinin Zararları

Teknolojinin Zararları 

Teknoloji ürünleri hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaya başladı. Ancak teknolojinin yararları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Eğer teknoloji ürünleri bilinçsiz ve kontrolsüz kullanılırsa büyük tehlikeler ile karşılaşmak kaçınılmaz olur. 

Teknoloji ürünleri dikkatli kullanılmadığı takdirde sağlığımızı, sosyal hayatımızı ve çevremizi olumsuz etkileyebilir. Teknolojinin zararları arasında yer alan olumsuz durumları şu şekilde sıralayabiliriz. 

Soyutlanma ve Sosyal Beceri Eksiklikleri 

Bilgisayar gibi teknoloji ürünleri ile çok fazla vakit geçirmek, aile, arkadaş çevresi veya iş ortamında iletişim kurmayı azaltarak sosyal soyutlanmaya sebep olabilir. Örneğin; bazı insanlar diğer insanların yanında müzik dinler ya da sürekli cep telefonu ile oynaması gibi. İnsanlar sosyal medyayı kullanmaya başlayınca yüz yüze görüşmeyi azaltmaya başlar. Bu nedenle insanlar ile bir araya geldiğinde onların vücut dilini anlamakta zorlanabilir. Ayrıca, sosyal ilişkilerini azaltan kişilerin depresyona girme ihtimali de daha yüksektir. Uzmanlara göre sosyal açıdan kendilerini izole etmiş kişiler, sosyal kişilere oranla daha az yaşar. 

Obezite 

İnsanların bilgisayar veya televizyon karşısında çok fazla vakit geçirmeleri daha az hareket etmelerine ve sağlıksız beslenmelerine neden olur. Bu şekilde ileride çok ciddi rahatsızlıklara sebep olacak olan obezite rahatsızlığı meydana gelebilir. Bu durum da teknolojinin zararları arasında yer alan kritik durumlardan birisidir. 

Yetersiz Uyku 

Bilgisayar oyunu veya sohbet aktivitelerine kendini çok fazla kaptıran kişiler geç saatlere kadar uyanık kalma eğilimindedir. Bilgisayarda harcanan sürenin yanı sıra, bilgisayar ekranından sızan ışık, uyku kimyasalı denilen melatonin salınımını da engeller. Bunun sonucunda uykusunu alamayan kişi gergin olur ve dikkatini toparlamakta zorlanır. Bu tür sorunları yaşayan kişiler okulda veya iş yerinde başarılı ve mutlu olamayabilir. 

Online Tehlike 

Online sitelerden alışveriş yapanlar ya da online platformları çok sık kullanan kişiler, dolandırıcıların hedefi olabilir. Ayrıca sosyal medyada hack yöntemiyle kişisel bilgileri ele geçirilebilir veya mesaj yolu ile saldırıya uğrayabilir. Bu nedenle psikolojisi bozulmuş birçok kişi vardır. Bu da teknolojinin zararları açısından oldukça zor bir durumdur. 

Yaşanan Rahatsızlıklar 

Sürekli telefona veya bilgisayar ekranına bakmak, göz kuruluğunun yanı sıra baş ve boyun ağrılarına da sebep olur. Teknoloji ürünlerini uzun süre kullanmak beynin elektriksel işleyişini bozar. Beynin fazla çalışmaması düşünce fonksiyonunu yavaşlatarak unutkanlığa sebep olur. Beyni yeni gelişmekte olan çocuklarda düşünce gücü ve öğrenme kapasitesini azaltır. Demans, Parkinson, beyin tümörü ve epilepsi gibi hastalıkların oluşmasını tetikleyebilir ve sinir sisteminde hasara yol açabilir. Teknolojinin zararları arasında yer alan bu sorunların yanı sıra teknolojik ürünlerin doğaya verdiği zarar da insan yaşamını olumsuz etkiler 

Teknoloji Bağımlılığı 

Teknoloji ürünlerinin çok fazla kullanımı teknoloji bağımlılığına yol açar. Hatta yapılan araştırmalara göre teknoloji bağımlısı olanların sayısı, sigara ve alkol bağımlılarından daha fazladır. Teknolojinin zararları arasında yer alan bağımlılık, kişileri çevresindeki insanlardan koparmakla kalmıyor, boşanmalara veya iş kayıplarına bile sebep olabiliyor. 

Ekonomik Sorunlar 

İnsanların işini robotların yapmaya başlaması ile artık insanlara ihtiyaç kalmaz. Bunun sonucunda birçok kişi işsiz kalabilir. Bu durum da ekonomik sorunları beraberinde getirir. 

Teknolojinin Çocuklara Olumsuz Etkileri 

Teknoloji ürünlerinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri konusunda daha dikkatli ve hassas davranmak gerekir. Çünkü bilgisayar, tablet ve telefonlar gibi cihazlar, görsel ve işitsel olarak sınırlı sayıda duyuya hitap eder. Çocuklar 5 duyu yerine sadece gözleri ve kulakları ile sınırlı bir şekilde ekranda gördüklerini algılar. Sınırlı algılamanın yanı sıra ekran karşısında hareketsiz kalarak yetişkinler gibi başta obezite olmak gibi birçok fiziksel rahatsızlık yaşayabilir. Ayrıca ekranda gördüğü hız ve rekabet gibi bazı unsurlardan yanlış etkilenebilir. Bu durum da çocuklarda dikkat dağınıklığı oluşumuna ve onların mutsuz olmasına ortam hazırlar. 

Teknolojinin zararları arasında bulunan bu tür sorunların oluşmaması için çocukların teknoloji cihazlarını sınırlı sürede ve ebeveyn gözetiminde kullanması gerekir. Örneğin; çocukların daha fazla fiziksel aktivitelere ve oyunlara katılması sağlanabilir. Böylece çocuklar daha fazla sosyal iletişim kurmasının yanı sıra hayal kurma, beceri geliştirme ve duygusal gelişim sağlayabilir. Ebeveynler de kendilerini teknolojik aletlere çok fazla kaptırmayarak çocuklarına örnek olabilir. 

İnsanlar teknoloji ürünlerinin avantajlarından faydalanmaya çalışırken, cihazların olumsuz etkilerine maruz kalabilir. Bu nedenle teknoloji ürünleri kullanırken dikkatli olmak gerekir. Ebeveynler de çocuklarına teknoloji ürünlerini kontrollü bir şekilde kullandırmalıdır. Böylece, teknoloji ürünlerinin zararlı etkilerinden yetişkinler ve çocuklar korunabilir. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort