Teknoloji üssü MEXT’e 5G altyapısı

0 14

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası,Sanayi 4.0’ın Türkiye’de büyümesine katkıda bulunacak ve sanayi işletmelerinin dijital mutasyonunu sağlayacak tam hizmetleri tek çatı altında sunacağı MEXT’de Vodafone teknolojisini seçim etti. 5G’ye giden yolda geleceğe hazır ağ altyapısıyla hizmet veren cerrahın, 4 senelik yoğun ve kapsamlı bir çalışma neticesinde yaşama geçirilen ve Türkiye’nin 5G teknolojisiyle entegre ilk dijital fabrikalardan birini bünyesinde bulunduran MEXT’in kurduğu test ağı ile 5G sağlayıcısı olduğu açıklandı.

Verilen bilgiye göre, dünyanın en büyük, en ileri, en kapsamlı dijital mutasyon ve yetkinlik gelişim merkezlerinden biri olan MEXT, sanayi firmalarında yararı yükselterek ulusal kazancın ve istihdamın çoğalmasına katkı sağlayacak. İstanbul Ataşehir’de 10 bin metrekare üzerinde kurulan dijital mutasyon ve yetkinlik gelişim merkezi, dünyada ve Türkiye’de 20’den fazla ilk uygulama ve teknolojiyi kapsıyor, 100’den fazla yapım senaryosu sunuyor. Merkezdeki dijital fabrikada asıl imal de yapılıyor. Dijital fabrikanın, asıl yapım kuruluşlarında kullanılan hakimiyet sistemiyle entegre edilmiş, dünyadaki ilk sanal demir-çelik kuruluşlarından birine sahip olduğunu bildirildi. Merkezde kurulan 5G test ağı, düşük gecikme süresi ve yüksek sürat avantajıyla öne çıkıyor. Ağla yakın gelecekte bina içindeki kamera, robot kol ve otomatik manipülasyonlu taşıtların 5G aracılığıyla idarenmesi ve görüntü aktarımı yapılması olası olacak.

“Ülkemizin lüzumu olan dijital atlamayı beraber asıllaştıracağız”

5G alanındaki evrensel tecrübeyle Türkiye’nin 5G hazırlıklarına liderlik ettiklerini belirten Vodafone Türkiye İcra Heyeti Başkan Yardımcısı Meltem Ebedîler Şahin, şöyle konuştu:

- Advertisement -

“Cerrah olarak, dünya çapında 5G teknolojisinin gelişiminde kritik rol oynuyoruz. 5G’ye giden yolda Geleceğe Hazır Ağ altyapımızla alıcılarımızın dijital geleceğe bugünden hazırlanmasına yardım oluyoruz. 5G, dijital servislerin ve Nesnelerin İnterneti’nin IoT, uslu fabrikaları daha elastik ve daha üretken hale getireceği Sanayi 4.0 yolunda ehemmiyetli bir km taşı olacak. Sanayi 4.0, ‘yeni rekabetçilik’ kavramının ve küresel rekabet gücünün iyileştirilmesinin de merkezinde yer alıyor. Biz de 50’yi aşkın ülkede 100 milyondan fazla nesneye yaşam vererek dünyanın en büyük IoT hizmet sağlayıcısı konumunda bulunan grubumuzdan aldığımız eforla, bütün bu noktada devreye giriyoruz. Uçtan uca dijitalleşme sağlayan çözümlerimizle firmalarımızın yanındayız. Emelimiz Sanayi 4.0 devrimini yapabilmek için ülkemizin lüzumu olan dijital atlamayı efor birliği ile asıllaştırabilmek. Bu kapsamda, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası liderliğinde kurulan ve Türkiye’de Sanayi 4.0’ın büyümesine büyük katkı sağlayacak olan MEXT Teknoloji Merkezi’ne kurduğumuz test ağı ile 5G sağlayıcısı olmaktan mutluluk dinliyoruz”.

“Teknoloji Merkezi, sanayideki dijital mutasyonu yönlendirerek ülkemizin maksatlarına erişmesine yardım olacak”

MEXT ile, MESS aboneleri başta olmak üzere Türk Sanayisinin dijital mutasyon yolculuğunda gereksinim dinlediği tüm hizmetleri tek çatı altında sunduklarını belirten MESS İdare Heyeti Başkanı Özgür Burak Akkol, Teknoloji Merkezi’nin Türkiye’de tek, dünyada ise rakamlı misal arasında olduğunu vurguladı. Akkol,“Hem sanayimiz hem de ülkemiz için gayelerimiz büyük. Dijital mutasyonunu bitiren sanayi işletmelerimizin dış pazarlardaki rekabet eforu çoğaldıkça ülkemizin imali, ihracatı, istihdamı ve ulusal kazancı da bundan pozitif etkilenecek. Teknoloji merkezimiz sanayideki dijital mutasyonu yönlendirerek ülkemizin maksatlarına erişmesine yardım olacak. Tüm bu gayelere erişmek için merkezimizi en son teknolojiyle donattık. Cerrah ile yaptığımız iş birliği sayesinde Türkiye’deki 5G teknolojisi ile yardımlı ilk fabrikayı merkezimizde kurduk” dedi.

Bu sayede yapımın daha yararlı olacağının altını çizen Akkol, “5G teknolojisinin imalde kullanılması, bir makine ya da tezgaha bağlı sensörlerden bir araya gelen bilgilerin dünyanın dört bir yanındaki sunuculara veya bulut platformlarına asıl zamanlı olarak aktarılabilmesini sağlıyor. Bu sayede bilgiler anını açıklanıyor ve yapım süreci parametrelerine asıl zamanlı müdahale edilebiliyor. Sanayicimiz bu bilgilerin gecikme yaşanmadan anlık olarak işlenip açıklanmasıyla imalde niteliğin azami seviyede olmasını sağlıyor” diye konuştu.

MESS ve cerrah olarak aynı emel güzergahında hareket ettiklerini söyleyen Akkol “Türkiye’nin dijitalleşmesi yolculuğunda ülkemize değer verme vizyonuyla ilerlemenin memnuniyetini yaşıyoruz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort