Son dakika haberler: Uzmanlar uyardı! Estetik müdahalelerde ciddi artış…

Pandemi döneminde yaşanan eve kapanmalar herkesin ayna karşısında daha fazla vakit geçirmesine, dikkatini ‘kusur’larına yönlendirmesine yol açtı. Hatırı sayılır bir kitle, evde egzersizlere hız verdi veya diyet yaptı. Hatta veriler, burun estetiğinin bile pandemi döneminde en az 3 kat arttığını ortaya koyuyor.

Uzmanlar, bu artışın sebebini evde daha fazla vakit geçirilmesi, öz çekim (selfie) alışkanlıklarının artması ve hemen herkesin fotoğraf paylaşırken başvurduğu filtrelerin yarattığı ‘sanal güzellik’ algısına inanma olarak açıklıyor.

‘MASKE KULLANIMI YÜZ ESTETİKLERİNİ ARTIRDI’
Sosyal medya kullanımındaki artışın ardından pandeminin de hayatımıza girmesiyle birlikte estetik ameliyatlarında patlama yaşandı. İnsanları görünüşleriyle ilgili bu kadar rahatsız eden şey ne olabilir?
Prof. Dr. Ercan Karacaoğlu: İnsanların son zamanlarda görünüşünden bu derece rahatsızlık duymasının, birkaç nedeni olduğunu düşünüyorum. Birincisi sosyal medyanın yaygınlaşması. Instagram, TikTok vb. uygulamalarda yapılan paylaşımlar buna zemin hazırladı. Eskiden insanlar sadece gezdiği yerlerdeki kişileri görüyor ve bu kısıtlı alanda gördüklerine göre bir etkileşim yaşıyorlardı. İzmirli bir kişi en fazla İzmir’in içinde gördüklerinden etkileniyordu. Ancak şimdi öyle mi? Artık İzmir’deki biri sosyal medya sayesinde, bırakın İstanbul, Ankara vs.’yi Berlin, Amsterdam, Londra, New York, Tokyo, Şanghay, Sidney, Dubai’den insanlar görüp etkileniyor. Bu da bir değişim arayışını gündeme getiriyor. Rahatsızlık duymasının bir başka dürtüsü ise pandemi ve onun getirdikleri. İnsanlar kendilerine daha fazla zaman ayırdılar. Yaşamın keşmekeşinden dolayı başkalarının üzerinde olan gözler içe döndü.

Esasında tüm estetik operasyonlar pandemi döneminde arttı. Maske kullanıldığı için insanlar yüzlerinin görünen kısımlarıya şimdiye kadar olmayacak yoğunlukta ilgilendiler. İnsanlar, üst yüzün görünmesiyle birlikte daha çok, alın germe, kaşların yukarı sabitlenmesi, göz kapağı estetiği ve badem göz estetiği için gelmeye başladılar. Diğer yandan göğüs, karın germe ve yağ aldırma da çok ilgi gördü.

ESTETİĞE İLGİNİN DE KÖKENİ ÇOCUKLUK

Çocuklukta yaşanan hangi travmalar, kişiyi estetik yaptırmaya itiyor?
Klinik Psikolog Pelin Hazer: Ebeveynler ve akranlar tarafından kötü muamele, çocukların psikolojik gelişimi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Çocukluk çağı istismarı ve ihmali, genç erişkinlikte beden dismorfik bozukluğu (beden algısı bozukluğu) riskini artırabilir. Çocukluk döneminde istismara uğramış ya da duygusal olarak ihmal edilmiş kişilerin genç erişkinlik döneminde estetik cerrahi geçirme olasılığı daha yüksek olduğuna dair çalışmalar bulunuyor.

Estetik işlemleri yüzde 40 arttı
Ebeveynlerin, beden ölçüsü veya görünüşü hakkındaki doğrudan yorumları, çocuklarının beden imajı kavramlarını oluşturur. Beden imajı üzerindeki akran etkisi çocuklukta başlar ve ergenlik döneminde devam eder. Akranların alay etmesi, daha sonra kişinin kendi güzellik yargısını ve ideal bir benlik imajını etkileyebilir. Çocukluk ve ergenlik dönemindeki beden memnuniyetsizliği, beden imajının gelişiminde riskler yaratabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort