Robot “Hamam böceği” geliyor

0 13

Analistler, hamam böceğinin hareket maharetlerinden esin alarak “böcek robot” planladı.

Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Kısmı Öğretim Abonesi Yrd. Doç. Dr. Onur Özcan, yaptığı açıklamada, böcek robot teknolojileri üzerine araştırmalarına Amerika Birleşik Devletlerindeki Harvard Üniversitesinde başladıklarını ve buradaki bilim insanlarıyla “böcek robot” prototipi geliştirdiklerini belirtti. 

Harvard’da geliştirilen böcek robotun daha ileri versiyonunun tasarım ve mekanik çalışmalarına Bilkent Üniversitesi’nde başladıklarını bildiren Özcan, bu çalışmaları için TÜBİTAK’a dayanak müracaatı yapacaklarını söyledi. 

Böcek robotun, 23 katman karbon fiber ve polimer film malzemeden yapıldığını, bu katmanların lazerle işlendikten sonra üst üste ilave edilip ısı ve tazyik takviyesiyle bir araya getirildiğini belirten Özcan, şu bilgileri verdi:

- Advertisement -

“Robotu tasarlarken, hamam böceğinin hareket maharetlerinden ve tabiatla geçimli fiziksel yapılarından esinlendik. Hamam böceği, 4 bacaklarıyla çok süratli hareket eder, hatta süratli koşarken 2 bacaklarının üstüne kalkar. Bilimsel literatürde bu ebatta çok fazla 4 bacaklı robot bulunmuyor. Genelde 6 bacaklırobot yapılıyor. Biz bu robotta, 4 bacakla da balansı sağlayarak yıkılmasını önledik. Böcek robot, şu anda öne, arkaya ve bir yengeç gibi yana yürüyebiliyor, geriye dönebiliyor.”
TIRMANMA KABİLİYETİNE SAHİP OLACAK

Özcan, Bilkent Üniversitesinde tasarım ve mekanik imal çalışması devam eden böcek robota tırmanma mahareti verileceğini, bacaklarını daha yükseğe kaldırmasının sağlanacağını bildirdi.

Böceğin ebatlarını daha da küçülteceklerini Özcan, “Robotun en ucuza üretilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu robotların yakında tamamen Türkiye’de üretilip ülkede kullanılmasını sağlamak istiyoruz” dedi. 
“ÇÖKMÜŞ BİNADA ARAMA KURTARMA YAPACAK”
Robotun bir böcek büyüklüğünde olması sayesinde, insanın erişemediği alanlara ulaşabileceğini dile getiren Özcan, şöyle konuştu:

” Robot bitirildiğinde, boru hattı gibi yerlerde sorgulama misyonu yapabilecek. Minik aralıklardan geçebileceği için çökmüş bir binada arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek. Bir uçağın motorunun bakımının endoskopik makinelerle yapıldığını öğreniyoruz. Bu cins birrobot teknolojisi, uçak bakım ve onarımında kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort