Polietilen köpüklerin Çeşitleri ve Kullanım Alanları

0 47

Polietilen köpükler genel olarak ısı ve su yalıtımlarında tercih edilse de ambalaj ve levha ya da havuz ürünlerinin içerisinde de sıklıkla kullanılıyor. Polietilen köpükler PE olarak kısaltılarak kullanılır ve içerisindeki bağ çeşitleri ya da yoğunluklarına göre farklı adlandırılır. PE köpük özellikleri arasında en çok zemin, çatı ve diğer tüm yalıtım alanlarında esnek olarak kullanıldığı görülür. Bu nedenle de ölçüleri ayarlanabilir şekillerde tasarlanır. Her alanda pe köpük (pe foam) önemli özellikleri bir araya toplayan yapılardan oluşur.

PE Köpük Kullanılan Ürünler

PE köpük fiziksel bağlarla çapraz veya lineer bağlı olarak oluşturulan ve evlerdeki tüm plastik malzemelerde farklı işlemiş şekillerde yer alan ürünleri içeriyor. Bu alanda fiziksel çapraz bağlı polietilen köpük (physically cross linked polyethylene foam) incelenerek alımlar yapıldığında daha etkili ve yüksek sonuçlar alınabiliyor. Ambalajlama ve levhalama işlemlerinde sıklıkla tercih ediliyor. Bunun yanı sıra, ince naylonların içerisinde de belirli miktarlarda kullanılıyor.

Bina ısı, ses yalıtım malzemelerinin temelini oluşturmakla birlikte, parke zeminlerinin şap altı malzemesi olarak da tercih edilebiliyor. Havuz ürünlerinin pek çoğunda PE köpük kullanıldığı görülebiliyor. Mutfak malzemeleri, saklama kapları, araç ve gereç olarak tüm plastik maddelerin içerisinde belirli miktarlar PE granül veya PE köpük malzemeleri bulunuyor.

PE Köpüklerinin Özellikleri

PE köpükler esnek yapısıyla diğerlerinden farklı olarak görülebiliyor. Esnek yapısı ile tüm yüzeylerde uygun olarak şekil alabiliyor. Çatı ve zemin malzemelerinin yalıtımında en yüksek etkiyi veren ve iç ısının sabit kalmasına yardımcı olan ana maddeyi oluşturuyor. Köpüklerin diğer bir özelliği ise anti bakteriyel olarak kullanılmasıdır.

- Advertisement -

Bakteri barındırmama özelliğine sahip olan bu ürünlerin kullanımları da daha kolaydır. Şekil alabilen yapısıyla istenilen ölçülerde üretimi yapılabiliyor. Aynı zamanda da geri dönüşüm kaynaklarının en önemli maddesi olarak tercih ediliyor. %100 olarak geri dönüştürülebiliyor. Bu nedenle de çevreci ürünler arasında yer alıyor.

Yoğunluklarına Göre PE Köpükleri

PE köpüklerinin birbirinden farklı olarak sınıflandırılması mümkün. Ancak en çok kullanılan ve tercih edilen formu köpük olarak kullanılan PE köpüktür. Kimyasal özelliklerinden dolayı bağlarının yapılarında farklılık görülerek granül şeklinde de üretimi yapılıyor. Bu nedenle de kimyasal incelemeler için kimyasal çapraz bağlı polietilen köpük (chemically cross linked polyethylene foam) en etkili yöntemdir.

Yüksek yoğunluklu olan polietilenler, daha katı ve esnek olmayan bir yapıdadır. Yalıtım için ise esnek yapı gerekli olarak görülüyor. Bu nedenle de ürünlerin esnek yapısı için orta yoğunluklu veya az yoğunluklu köpük formları tercih ediliyor.

Neden PE Köpükleri?

Üzerinde bakteri bulundurmayan bir yapısı bulunduğu için pek çok malzemeden daha kullanışlı ve sağlıklıdır. Aynı zamanda geri dönüştürülebilen ve doğaya katkı sağlayan bir ürün olduğu için tercih edilebiliyor. Ses, ısı ve su yalıtımlarının tamamında zemin, çatı, bina ve boru gibi tüm alanlarda etkili ve ölçülü olarak kullanıldığında tam etki gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort