Pil teknolojisinde yeni yarıyıl

0 19

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Nanokompozit Pil

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde yürütülen çalışmada geliştirilen nanokompozit malzemeler yeni jenerasyon cep telefonları ve tablet bilgisayarların pillerinde kullanılabilecek.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Kısmınca yürütülen çalışmada kil ve kumun hammaddesi olan silika silisyum dioksit, nanoteknoloji ile bir araya getirilerek, elde edilen nanokompozit birbirinden ayrı iki ya da daha fazla malzemenin bir araya getirilmesi ile yapım edilen malzemeler yeni jenerasyon cep telefonları ve tablet bilgisayarların pillerinde kullanılabilecek.

Proje Yürütücüsü OMÜ Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Kısmı Başkanı Doç. Dr. Engin Burgaz yaptığı açıklamada, üniversitenin bilim Araştırma Projesi BAP kapsamında nanoteknoloji metrenin milyarda birinin kullanıldığı teknoloji ile kompozit malzemeler geliştirdiklerini söyledi.
Sanayinin bir hayli alanında kullanılmak üzere polimer çok parçalı nanokompozit malzeme üretmeye başladıklarını belirten Burgaz, şunları aktardı:

- Advertisement -

“Çok parçalı değişik tür malzemeler polimerik nanokompozit ananesel mikro ve makro kompozitlere oranla oranla yüksek özellikler gösteriyor. Günümüzde alışılagelmiş metal ve metal alaşımların yerine muhtelif yapılara sahip kompozit malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Bunun natürel bir neticeyi olarak, kompozit malzemelerin sanayideki ehemmiyeti giderek çoğalmaktadır. Dolayısıyla, üstün ve istenen özelliklere sahip değişik matrislere ve destek personellerine sahip kompozitler geliştirilmektedir. Bu kapsamda kil ve kumun hammaddesi olan silika silisyum dioksit kullanarak elde ettiğimiz nanokompozit malzemeleri yeni jenerasyon cep telefonları ve tablet bilgisayarların pillerinde kulanılacağız. Günümüzde kullanılan lityum iyon polimer pillerde katı elektrolit malzeme olarak kullanılmasını öngörüyoruz.”

‘Piller ısınmaya, patlamalara ve yanmaya karşı mukavemetli olacak’

Polimerik nanokompozit malzemelerin en son geliştirilen kompozit malzemeler grubunu oluşturduğuna dikkati sürükleyen Burgaz, geliştirdikleri malzemelerin pillerde kullanılabilmesi için elektronik mühendisleri ve sanayicilerle işbirliği yapılması gerektiğini belirtti.

Günümüzde kaynakları her geçen gün eksilen natürel malzemelere seçenek gidişatındaki polimer nanokompozit malzemelerin yaygın bir uygulama alanına sahip olduğunu vurgulayan Engin Burgaz, şunları kaydoldu:

”Polimerlerin işlenme basitliği, mekanik tavırları, elastik yapıları ve düşük yoğunluğa sahip olmaları ehemmiyetli avantajlarıdır. Geliştirilen kompozit malzemeler daha çok elektronik personeller, otomotiv sanayi, uçak sanayi alanlarında kullanılmaktadır. Bizim yaptığımız malzemenin yeni jenerasyon cep telefonu ve tablet bilgisayarların pillerinde kullanılmasını öngörüyoruz. Ancak bunun için bu sektörde faaliyet gösteren sanayicilerimizle ve elektronik mühendisleriyle de beraber hareket etmek istiyoruz. Sanayicilerimizle toplanarak mahsulümüzü dünyaya sunmak istiyoruz. Geliştirdiğimiz malzeme katı elektrolit malzeme olarak kullanıldığı için pillerde ısınmanın, patlamanın ve yanmanın önüne geçecek. Aynı zamanda çok daha uzun ömürlü olmalarını sağlayacak.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort