Pandemi yarıyılında e-ticaret dolandırıcılığına dikkat

0 16

Pandemi sıhhatten sosyal yaşama kadar pek çok alanda tesirlerini gösterirken, e-ticaret son senelerin en yoğun süreçlerini yaşadı. Mağazacılığın online civara taşınması ile pek çok şahıs e-ticaret alışverişi ile tanıştı. E-ticarete yönelim ile beraber özellikle emin alt yapıları olmayan siteler arkasıydı ve yeni dolandırıcılık usulleri de büyüdü. Pandemi yarıyılında alışveriş rutinini zorunlu olarak online platformlara taşıyan bireylerin dolandırıcıların kurbanı olmaması ve firmaların da daha emin olabilmesi için Sistem, Ağ ve Güvenlik Uzmanı Aytaç Kömür ihtar ve temkinleri açıkladı. Sistem, Ağ ve Güvenlik Uzmanı Aytaç Kömür mevzuyla alakalı, “E-ticaret siteleri yaşamımızda pandemi ile beraber yükselen bir bedel oldu. Pazaryerleri dışında minik firmalar da bu yarıyılda e-ticaret alanında var olabilmek ismine çalışmalar yürütüyor. Bu yönelim birliktesi güvenlik zafiyetlerini de getirdi. Özellikle yeni kurulan e-ticaret sitelerinde en ehemmiyetli beceriksizlerin başında alt yapı eksikliği ve buna bağlı güvenlik sarihleri yer almaya başladı. Güvenlik sarihini önlemede eksik kalan minik firmalar büyük pazaryerleri ile kapışırken, bu sarih de dolandırıcıların maksadı oldu. Güvenlik zafiyetlerine yol açan etkenler arasında ise süratli ve ucuz e-ticaret sitesi kurma emeli yer alıyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk iş öncelikle pazaryerlerinde yer alarak e-ticarete giriş yapmak ve müessese web sitesinin alt yapı çalışmalarını bitirmektir. Bu esnada kendi web sitenizle e-ticaret montajınızı emin uzman şahıs/müesseselerce asıllaştırmaktır. E-ticarette pandemi ile çoğalan arza karşılık vermek isteyen minik firmalar, büyük pazaryerleri ile yarışmak yerine onlarla beraber sürece adapte olursa hem marka/müessese eminliğini hem de online alışveriş devingenlerine geçimi sağlar. Büyük pazaryerlerinin senelerdir süregelen rekabetleri ve rekabeti dengelemek için yaptıkları alt yapı çalışmaları sayesinde güvenlik zafiyetleri büyük oranda giderildi. Büyük pazaryerlerinin alışveriş trafiğini tutmaya çalışan minik şirketlerin en ehemmiyetli hatası harcayıcıyı sosyal medya uygulamaları aracılığıyla sürükleyebileceğini düşünme ve emin siteyi kurmadan algısını oluşturmaya çalışmalarıdır. Şimdi pandemi tesiriyle çoğalan reklam çalışmalarıyla harcayıcıları sitelerine sürüklemeye çalışırken, alt nedeniyle de eminliklerini kaybedebiliyorlar. Bu noktada hem alışverişi hakikatleştiren harcayıcıların hem de e-ticaret markalarının dikkat etmesi gereken kaideler bulunuyor” dedi.

Güvenlik zafiyetlerinin e-ticaret alanında dolandırıcıların maksadı olduğunu da belirten Aytaç Kömür “Siteniz tehlikesiz değilse kopyalanmaya ve dolandırıcılığa sarih hale kazanç. E-ticaret sitenizi kurarken güvenlik zafiyeti olmamasına dikkat etkeniz, bunun için güvenlik sarihlerini lüzumlu testlerle sağlamanız ehemmiyetlidir. Aksi vaziyette güvenlik sarihinizin mağdurlarının şikâyetlerine maruz kalırsınız” diye konuştu.

Kömür, “Pandemi yarıyılında çoğalan e-ticaret yönelimine karşı hem harcayıcıların dolandırılmamak hem de yeni sanal mağaza kuran markaların güven duygusu oluşturması için dikkat etmesi gereken hususlar bulunuyor” diye ilave etti ve hususları şu biçimde açıkladı:

“Minik şirketlerin/markaların e-ticarete giriş yaparken dikkat etmesi gereken hususlar;

E-ticarete girecek minik firmalar veya müesseseler öncelikle pazaryerlerinden markalarının ismini duyurmalı, mağazalarını öğrenilirliğini çoğaldırmalı ve harcayıcılarda güven algısı oluşturmalıdır.
Minik şirketlerin bir değişik ehemmiyetli ödevi site montajı yaptırırken e-ticaret alt yapısını güvenle oluşturmaktır, bu nedenle öğrenmedikleri ucuz hizmet sağlayıcılardan web site ve alt yapı çalışma hizmetini almamalarıdır.
Kendilerini, markalarını, hakkında alanlarını, iade ve satın alma süreçlerini disiplinle açıklayarak harcayıcının sitede mağazayı emin bir civarda dolaşmasını sağlamaktır.
Harcayıcıların e-alışveriş yaparken dikkat etmesi gereken ödevler ise;
Alışveriş yapacakları web sitesinin adres kısmında belirli site sertifikasını hakimiyet ederek, tehlikesizdir ibaresini görmeleri gerekiyor. Tabi bu sertifikanın tek başına yeterli olmadığını da öğrenmelidirler.
Instagram vb sosyal medya uygulamaları üzerinden kapıda ödeme dışında kredi kartı veya banka kartı ile alışveriş yapmamaları, yapacakların ise sanal kart kullanarak tehlikesiz harekât sağlamaları gerekmektedir. Kapıda ödeme harekâtları da kullanılan dolandırıcılık usulleri arasında yer aldığından büyük pazaryerleri hariç seçim edilmemelidir

- Advertisement -

Özellikle minik firma olduğunu düşündükleri tüm markaların web sitelerini ve büyük pazaryerlerindeki varlığını hakimiyet etmelidirler.

Whatsapptan alışveriş yapmamalı, e-ticaret sitesi üzerinden delil oluşturan kontratlı alışverişi seçim etmelidirler. Unutulmamalıdırlar ki faturasız harekâtlar kayıt dışını artırmaktadır ve alışveriş için delil oluşturacak evrak olmadan alışveriş sonrası hizmetlerden de faydalanamayabilirler.

Tek bir ana sayfa içerisinde pek çok bilgiyi vermeye çalışan, yalnızca telefon veya whatsapp uygulaması olan web sitelerden netlikle alışveriş yapılmamalıdır. Kullanıcıya doğru tanıtımı yapamayan, alternatif sunamayan bir firma/müessesede mahsul iade harekâtlarında da muhatap bulmak bazen olanaksız olabilir.
Minik şirketlerin web sitelerinde özellikle mesafeli satış kontratını kesinlikle okuyarak alışverişlerini bitirmelidirler, haklarının farkında olmalıdırlar! Her alışveriş sonrası bankalarının hesap ekstrelerini uygulama üzerinden hakimiyet etmelidirler.

Bilgisayar veya telefonda belirli aktüel yazılımlı anti virüs programı seçim etmelidirler. Alışveriş sitelerine banka kartlarını kayıt etmemelidirler.

Alışverişi ilgilendiren sualler dışında özel ve şahsi suallerle karşılaştıklarında o siteyi terk etmeli, yanıtlamamalıdırlar. Zira alışveriş ile alakası olmayan sualler siber kabahatlerin alt yapı çalışmalarından biri olabilir. Özellikle KVKK kapsamında özel bilgileri alışveriş yapılan siteler emin ise istememektedir.
Her zaman belirtilen bir dolandırıcılık usulü olan Oltalama- Phishing usulüyle aldatılmamak için taklit site olup olmadığı hakimiyet edilerek alışveriş yapılmalı, giriş ve kart bilgileri paylaşılmalıdır.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort