Outlook Hesap Silme

Outlook Hesap Silme 

Bilgisayar kullanırken iletişim kanallarından faydalanmak ve çeşitli işleri organize edebilmek için bazı e-posta sistemlerini kullanırız.  Outlook gibi e-posta servisleri mail trafiğimizi ve bazı işleri organize etmemizi sağlamasına rağmen çeşitli nedenlerden dolayı hesabımızı silmeye karar veririz. 

Birçok kişi tarafından kullanılmasına rağmen Outlook hesap silme işlemini anlatmadan önce Outlook mail sistemini tanımakta fayda var. 

Outlook Nedir? 

Outlook pek çok farklı servisi bir arada barındıran kapsamlı bir e-posta servisidir. 

Microsoft tabanlı kişisel bilgi yöneticisi olarak düşünülen Outlook.com, 2013’te Hotmail’in yerini aldı. Ardından Hotmail kullanıcılarına, e-posta adreslerini saklama ve Outlook.com ile kullanma fırsatı verildi. Outlook.com sistemine kayıt olduktan sonra yeni bir Hotmail.com e-posta adresi almak hala mümkündür. 

Outlook Kullanımı 

Outlook kullanabilmek için öncelikle bir Hotmail hesabı açmak gerekir ve Hotmail hesabı Outlook Web üzerinden birleştirilmelidir. Fakat Outlook kullanım sistemi Hotmail sisteminden farklıdır. Microsoft odaklı en eski mail yazılımlarından birisi olan Outlook, İlk zamanlarda MSN üzerinden gelen mailleri, Hotmail, POP3 türü mailleri okumak için yardımcı olarak kullanılırdı. Süreç içerisinde sık sık değişim geçiren Outlook, çeşitli özelliklerinin yanı sıra ücretsiz bir e-posta alınabilen bir mail sistemi haline dönüştürüldü.  

Outlook sisteminin her zaman güncelleme gerektiren ve ilk başta kullanıcının kafasını karıştıran özellikleri bulunur. Ancak zamanla kullanım pratiği edinerek e-posta servisi verimli şekilde kullanılabilir. 

Outlook Özellikleri 

Outlook hesabının özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkün 

 

 • Outlook hesap Microsoft hesabı olarak da kullanabilir, mail dışında birçok farklı servisle birlikte kullanılabilir.   
 • Bu sistemde mailler sınıflara ayrılır. Outlook e-posta servisi ile mail trafiği daha hızlı gerçekleşir. Ayrıca yüksek boyuta sahip dosyalar Outlook üstünden daha kolay ulaştırılır. 
 • Microsoft ürünleri başta olmak üzere, birçok programla uyumludur. 
 • Her geçen gün yeni özelliklerin eklendiği Outlook, faturalar için kullanıcıya hatırlatmalar gönderir. 
 • Bir etkinlik ya da toplantı notu eklendiği zaman sistem kullanıcıya o bölge için bazı mekân önerilerinde bulunur. Toplantı davetleri kolayca görüntülenebilir ve kimlerin ne yanıt verdiği kontrol edilebilir. Outlook e-posta servisinin bu özelliği ile mail trafiğinin yanı sıra kullanıcının hayatını da organize ettiği söylenebilir. 
 • Outlook web dışında Mac, Android ve İOS gibi platformlarda ayrı şekillerde hizmet verir. Outlook kullanarak uçak ya da otel rezervasyonları organize edilebilir. 
 • Bazı toplu maillere eklenmek istemeyen kullanıcılar ‘Yok Say’ özelliğinden yararlanabilir. 
 • Outlook, kullanıcının takvimini yönetir. İş ilişkileri içinde olduğu insanlarla takvim istenildiği ölçüde paylaşılabilir. 
 • Outlook, çeşitli elektronik tabloların meydana getirilmesinde, sunumların oluşturulmasında ve maillerin yönetilmesinde kullanılan Microsoft tabanlı çalışan bir bilgi yöneticisidir. 
 • Dosyalar, alıcılar için her zaman en son sürüme sahip olacak şekilde buluttan paylaşılabilir. 

Outlook Mobil Uygulamaları 

Android ve iOS cihazlarında ücretsiz Microsoft Outlook uygulamaların indirme işlemi yapılarak Outlook.com hesabının mobil cihazlarda kullanılması sağlanabilir. Outlook.com herhangi bir Windows 10 telefonunda mevcuttur. Mobil uygulamalarda, iletileri silmek ve arşivlemek için hızlıca kaydırma ve güçlü arama gibi ücretsiz çevrimiçi Outlook.com hesabıyla sunulan özelliklerin çoğu bulunur. 

OneDriveDropbox ve diğer servislerden, telefona indirmek zorunda kalmadan dosyalar görüntülenebilir ve eklenebilir. Outlook hesap silme işlemini gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar, bu özellikleri de göz önünde bulundurmalıdır. 

Outlook Hesap Silme 

Outlook hesabı silme işleminde, Outlook ‘tan bir e-posta hesabı kaldırıldığında e-posta hesabı devre dışı bırakılmaz. Hesap devre dışı bırakmak isteniyorsa, e-posta hesap sağlayıcısı ile iletişime geçmek gerekir. Outlook hesap silme işleminin ardından, Outlook ‘ta silinen hesaptan posta gönderip alınamayacak. Silme işlemi için şu adımları uygulamak gerekir; 

 • Ana Outlook penceresinde, ekranın sol üst köşesindeki dosyayı seçin. 
 • Sonra hesap ayarlarını seçin. 
 • Ardından, silmek istenen hesabı seçin ve sonra da kaldırı seçin. 
 • Bu hesap için tüm çevrimdışı önbelleğe alınmış içeriğin silineceğini belirten bir ileti görülür. Bu işlem yalnızca bilgisayara indirilen ve depolanan içeriği etkiler. 
 • Onaylamak için ‘Evet ‘i seçin. 
 • Hotmail veya Outlook hesap silme linkine tıklandığında kullanıcı, işlem sayfasına yönlendirilecek. Bu sayfada bulunan ‘İleri’ düğmesine tıklayın. Ardından açılan sayfadaki tüm seçenekleri işaretleyin. Sonra da sayfanın alt kısmında bulunan, kullanıcıya Outlook hesap silme işleminin nedenini soran bölüme, hesap silme nedenini belirtin. 
 • Nedenini belirttikten sonra ‘Hesabı kapatılmak üzere işaretle’ bağlantısına tıklayın. Bu şekilde Outlook hesap silme işlemi başlamış oluyor. Outlook hesabı silindiğinde hesap 60 gün boyunca silinecekler alanında bekler. 60. günün sonunda da kalıcı olarak silinir. Kullanıcının istediği gibi Outlook hesap silme işlemi gerçekleşmiş olur. 

Hesap Posta ve Takvim uygulamalarından silme 

Windows 10 posta servisi kullanımında Outlook hesap silme işlemi için: 

 • Posta veya takvim uygulamalarında sol alt köşedeki ayarları seçin 
 • Ardından hesapları yöneti seçin ve sonra kaldırmak istenen hesabı seçin. 
 • Son olarak da hesap sili seçin.  Eğer ‘Hesap Sil’ seçeneği görünmezse, bunun nedeni kullanıcının, Windows 10 için oturum açıldığında eklenen, varsayılan e-posta hesabı kaldırmak istemesi olabilir. Bu hesaptan e-posta kapatmak yerine kaldırılabilir. 

Android’de Outlook Hesabı Silme 

Telefondan Outlook hesap silme işlemi; 

 • Telefonun ayarlar uygulamasını açın, 
 • Sonra hesaplara eğer ‘Hesaplar’ görülmüyorsa kullanıcılar ve hesaplara dokunun, 
 • Son olarak, kaldırılacak hesap için hesabı kaldıra dokunun. 

Hesap Silmenin Sonuçları 

Outlook hesap silme işleminden sonra 60 gün içerisinde hesaba giriş yaparak silme işlemi iptal edilebilir. 60. günün sonunda hesap kalıcı olarak silinir ve kurtarılması mümkün değildir. Kullanıcıların dikkat etmesi gereken hesap silme işleminin sonuçları şu şekilde sıralanabilir; 

 • Outlook hesap silme işleminden sonra hesapta bulunan bakiye kaybedilebilir. Office365, Xbox ve OneDrive gibi abonelik hizmetlerine erişim kalmaz. Bu Microsoft hizmetlerini kullanarak depolanan hiçbir posta, belge veya fotoğrafa erişme imkânı olmaz. Bu nedenle hesabı silmeden önce bu verileri yedekleyin. 
 • Kullanıcı, abonelik veya devreden bakiyesi olmadığından emin olana kadar Outlook hesabını kapatmamalıdır. 
 • Bu hesabı kullanan cihazlar, cihazla ilişkilendirilen bir Microsoft hesabı olmadan eskisi kadar iyi çalışmaz. Xbox konsolları için Microsoft hesabı gerekir. Windows Phone’lar, Windows 8.1 veya Windows 8.1 RT PC’ler ve Surface cihazlarından en iyi performans bir Microsoft hesabıyla alınabilir. Tüm hizmetlere erişebilmek için cihazlar farklı bir Microsoft hesabıyla ayarlanabilir. 
 • Outlook hesabı kullanılarak satın alınan veya indirilen müzikler, uygulamalar, oyunlar ve yazılımlar yeniden yüklenemez. 
 • Bu hesabı kullanarak oturum açılan tüm konumlarda depolanan verilere erişim kaybedilir. Aile ayarlarını, HealthVault’u, MSN Money’i kullanarak yönetilen bilgiler ve Skype’a eklenen Messenger kişileri kaybedilir. 

Outlook hesabı silme konusunda kararlı olan kullanıcılar, e-posta servisinin avantajları ve dezavantajları konusunda bilinçli olmalıdır. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort