Nasıl Bilgisayar Toplanır

Nasıl Bilgisayar Toplanır 

Teknoloji ilerledikçe bilgisayarlar adeta hayatın vazgeçilmez bir parçası oldu. Bilgisayar severler iş, günlük kullanım veya oyun oynamak gibi çeşitli amaçlar için bilgisayar sahibi olmaya karar veriyor.  Ancak bilgisayar sahibi olmadan önce bilgisayarın unsurlarını öğrenmeli ve bütçeye göre bilgisayar sahibi olmak gerekir. 

Nasıl bilgisayar toplanır sorusunun cevabını arayan kişi öncelikle cihazın donanım ürünlerini belirlemelidir. Örneğin; bilgisayarın donanımında bulunan ana kart, işlemci, ram, ekran kartı, soğutucu, ekran kartı, power supply (PSU), bilgisayar kasası, hard disk veya SSD, klavye, mousemouse pad, kulaklık, optik sürücüler ve monitör özellikleri ve ürünlerin kullanım şekli öğrenilmelidir. Eğer bilgisayar donanım ürünleri ayrı ayrı temin edilecekse, ürünlerin birbirini destekleyerek uyumlu çalışması, kullanım kapasitesi üzerinde ürün alarak gereksiz harcama yapmamaya ve piyasayı takip ederek hangi yeni ürünlerin çıkacağı konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. 

Kasanın Açılması 

Nasıl bilgisayar toplanır sorusunun karşılığı olarak bilgisayar toplamak için kasadan başlanabilir. Bir kasanın modülerliğini ve kalitesini ölçmek için fiyatına bakmak gerekir. Genelde ucuz kasalarda bileşenleri belli bir sıra ile takmak zorunda kalınabilir. Bu tür kasaların metal aksamı yumuşaktır ama keskin kenarları da olabilir. Pahalı kasalarda daha akıllıca tasarımlar uygulanmıştır.  Kullanılan malzeme daha sert ve sağlamdır.  Ayrıca keskin kenarlar törpülenmiştir ve güç kaynakları da daha kalitelidir. 

Yan panelleri söküp kasanın içerisini açınca üretici firmanın kasanın içerisine koyduğu aksesuarlar görülebilir. Güç kablosu ve vidalar mutlaka olmalıdır. Bazı durumlarda kasa ayaklıkları da burada bulunabilir. 

Anakartın (Mainboard) Takılması 

Nasıl bilgisayar toplanır? Sorusunun cevabı için anakart da bilgisayar kasası kadar önemli yer tutar. Kasada bulunan çekmece, anakartın ve bileşenlerinin takılmasını son derece kolaylaştıran bir seçenektir. Ucuz kasalarda anakart direkt olarak kasanın üzerine vidalanır. Eğer bu tür bir kasa kullanılacaksa, önce kasayı vidalanmayacak kısım alta gelecek şekilde yere yatırmak gerekir. Ardından anakartı sabitlemek için kullanılacak olan ayaklıkları vidalamak gerekir. Genelde kasanın paneline gerektiğinden fazla delik delinmiştir. Bu delikler anakartların oturtulması için kullanılan standart yerleşimleri gösterir.  Bunlardan hangilerinin kullanılacağı, tamamen kullanılan anakartın üreticisine kalmıştır. Genelde her anakart her kasaya takılabilir. Anakartın delikleri ile kasanın deliklerini karşılaştırılmalı ve ayaklıkların hangi deliklere oturtulacağına karar verilmelidir. 

İşlemcinin Takılması 

Nasıl bilgisayar toplanır sorusuna devam edecek olursak bilgisayar toplama işlemlerinden olan işlemcinin takılmasını inceleyelim. Öncelikle işlemciyi sokete oturtmak için soketin kenarında görülen anahtarın kaldırılması gerekiyor. Eğer işlemcinin alt bölümüne bakılırsa bir köşede bir iğnenin eksik olduğunu görülebilir. Bu kısım soketin üzerindeki eksik delikli köşeye denk getirilmelidir. Bu köşe, işlemcinin yanlış takılmasını engellemek için konmuştur. Burada önemli olan işlemciyi sokete girmek için hiçbir şekilde zorlamamaktır.  Eğer işlemcinin yönünün düzgün olmasına rağmen işlemci sokete oturmuyorsa büyük ihtimalle iğnelerinden biri eğrilmiş demektir. Böyle bir durumda eğik iğneyi tornavida veya pense ile düzleştirmek, işlemciyi oturttuktan sonra da anahtarı kapatmak gerekir. 

İşlemcinin üzerine mutlaka termal macun veya termal pad uygulanmalıdır. Bu işlem, işlemci ile soğutucu arasındaki ısı transferini gerçekleştirmek için gereklidir. Termal macunun kullanılmadığı durumlarda ve soğutucunun biraz eğri takılması durumunda iki tabakanın arasında toz ve kir kalması, işlemciden ısının uzaklaştırılmasını engelleyebilir. Ayrıca, termal pasta işlemcinin üzerindeki “çekirdek” olarak bilinen temas yüzeyindeki mikroskobik yarıkları da doldurabilir. 

Soğutucunun Takılması 

Nasıl bilgisayar toplanır sorusu kapsamında soğutucunun takılması için, son derece verimli bir ısı iletkeni olduğu için bakır kullanılabilir. Bir soğutucu satın almadan önce kullanılacak işlemcinin soket tipini bilmek gerekir.  İki tür soğutucu seçeneği var; birincisi hem Soket A/462 ve Soket 370’e uyar, ikincisi ise sadece Soket 423 (Pentium 4) içindir. 

Soğutucunun fanına elektriğin bağlanması 2 tane elektriği taşıyan bir tane de fanın dönme hızını izlemek için kullanılan toplam 3 kablo ile sağlanır. 

Belleklerin Takılması 

Nasıl bilgisayar toplanır sorusu kapsamında yapılan araştırmada, piyasada SDRAM, DDR SDRAM ve RDRAM olmak üzere 3 tip bellek olduğu görülür. Anakarta uygun olması gereken belleğin tipi anakartın yonga seti tarafından belirlenir. Bellek standardı anakartın kutusundan veya kullanım kılavuzundan öğrenilebilir. 

DIMM bellek modüllerinin altında bellek yuvalarına uygun gelen bir çentik bulunur. Bellekleri takmadan önce bellek modüllerini yuva ile aynı hizaya getirmek gerekir. Bundan sonra belleği yavaşça yuvaya doğru bastırmak gerekir. Çok fazla bastırılırsa anakartın içerisindeki veri hatlarına zarar verilebilir. Önce bir tarafı, daha sonra diğer tarafı bastırmak daha uygun olur. Bir taraf tam olarak oturtulduğunda bir ‘çıt’ sesi duyulur. Anahtar çentiğin üzerine kapanır. Bellekleri dışarı çıkartmak için anahtarları yanlara açmak ve bellek modüllerini elle dışarı çekmek gerekir. 

Sabit Diskin Takılması 

Sabit diski singlemaster veya slave şeklinde ayarlamak gerekir. Eğer anakart çekmecesi yerine itilmiş olsaydı sabit diski sol taraftan vidalamak mümkün olmayabilirdi. Nasıl bilgisayar toplanır sorusunda da birçok kişi bu konuda kafa karışıklığı yaşamaktadır. 

Her sürücünün iki tarafında da ikişer vida kullanmak gerekir. Sürücü soğutma işi özellikle günümüzün 7,200 rpm sürücüleri için çok önemlidir. 7,200 rpm hızında çalışan sabit disklerin sıcaklığı kolaylıkla 50 derecenin üzerine çıkabilir. Bu yüzden diskin etrafında ısının dağılabilmesi için mutlaka biraz alan bırakmak gerekir. Güç kaynağının fanı çoğu durumda kasanın içerisine yeterli hava akımı sağlayabilir. 

Kabloların Bağlanması 

Nasıl bilgisayar toplanır sorusunda kritik adımlardan bir tanesi de kabloların bağlanmasıdır ve bu iş için iki tür kablo vardır. Birincisi disket sürücünün 34-hatlı kablosu, ikincisi de sabit disk ve CD-ROM sürücüler için kullanılan 40-hatlı (80 kanallı) IDE kablosu. Kablolar birinci hattı gösterecek şekilde renkle kodlanmıştır. Çoğu sürücünün üzerinde birinci hattın nereye denk geleceğini gösteren bir işaret vardır. Sürücüde bu tür bir ibare olmadığı durumda renkli bölümün her zaman güç kablosunun bağlandığı yöne geldiği akılda tutulmalıdır. 

Sürücü Güç Konektörleri 

Nasıl bilgisayar toplanır sorusunun sonuna geldik. Toplanan bilgisayarın güç kaynaklarından sürücülere elektrik verilmesini sağlayan en az beş kablo bulunur. Eğer bundan fazlası gerekiyorsa, bir “ayırıcı” kullanılabilir. Ayırıcı, sadece bir kablodan iki güç kablosu çıkartmak için kullanılır. Kabloların uçları ve girdikleri yerler hata olmaması için eğik şekildedir. 

Disket sürücülerinin konektörleri (fişleri) küçük boyutludur. Ayrıca konektörleri güç kaynağından gelen kablolar arasından ayırt etmek kolaydır. Örneğin; Güç kaynağından anakarta elektrik iletmek için ATX kablosu kullanılır. Duruma göre ATX12 veya P6 konektörünün bağlanması gerekebilir. 

Bilgisayarın donanım ürünlerini ve onların nasıl yerleştirileceğini öğrenmek, bilgisayar kullanıcısının cihazı alırken daha bilinçli olmasını ve kullanmaya başladıktan sonra yaşanabilecek küçük teknik aksiliklerde sorunu çözebilmesini sağlar.  

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort