Nano Teknoloji Ürünleri

Nano Teknoloji Ürünleri 

Nano Teknoloji en kısa tabiriyle, metrenin milyarda biri anlamına gelir. Molekül yapısına değişiklikler yapılarak üst seviyede performans sergileyen değişik ürünler elde edilir. Saç telinden seksen bin kat ince olan bu küçük maddeler birçok alanda kullanılır. 

Böyle bir teknoloji olduğunu bir konuşmasında ortaya atan kişi ise ünlü Amerikalı bir fizikçi olan Richard Feynman (1918-1988)’dır. 

Günümüzde uzay araştırmaları, optik, giyim, kozmetik, sağlık, tarım, teknoloji, kamera lensleri, kendini temizleme özelliği olan, toz tutmayan kumaş gibi neredeyse her alanda kullanılır ve gün geçtikçe bu alanı genişletmektedir. Bu teknolojiyle kullanılan cihazlar aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Nano teknoloji ürünleri de bu teknolojinin birçok sektörde kullanılmasının sonucunda oldukça fazladır. 

Nano Teknoloji ile Geliştirilen Ürünler 

Dezenfektan ve Deterjanlar 

Bakterileri yok eden madde olarak bilinen bakterisit ve en küçük yani nano boyutta sıvı yağ damlası ile elde edilir. Bakteriye tutunan bu yağ damlaları da bakterisitin daha verimli hale gelmesini sağlar. 

Kendini Temizleyen Boya 

Bu boya nano teknoloji kullanılarak elde edilmesinin yanı sıra, su bazlı olup duvar yüzeylerine tutunmaktadır. Bir diğer özelliği ise kendi kendini temizlemesidir. Ayrıca bulunduğu yüzeyin hava almasını da sağlar. Nano teknoloji ürünleri içinde barındırdığı maddeler sayesinde bu özellikleri gerçekleştirebilmektedir. 

Güneş Kremleri 

Nano teknoloji ürünlerinden biri olan güneş kremlerinin en bilinen özelliği ise bir gün boyunca etkisini göstermesidir. Bu kadar uzun süre etki etmesinin nedeni ise küçük metal oksitlerin cildin ölü hücre katmanının altına yerleşmesidir. Cildin ölü hücrelerinin 24 saatlik döngüsü sonucu vücuttan atılan bu küçük metal oksitler 35 nm’den de küçük olacak şekilde elde edilmeye çalışılıp, cildin dış yüzeyine yerleştiği ve kana karışmadığı için kullanılması güvenli olarak bilinir. 

Bilgisayar 

Nano teknoloji ürünleri arasında gösterilen bilgisayarın, sahip olunan bu teknoloji ile donanımı için gerekli olan parçaların daha sistematik ve küçük bir boyuta indirgenerek ilerletilebilmesi söz konusu. Telefonların yapımında da 5 ve 7 nm boyutlarında üretime başlanılması ve enerji tasarrufu ve ısı kontrolü gibi avantajlı sonuçlar elde edilmesinin ardından bu teknoloji ile İlerleyen zaman içerisinde ise bilgisayarın teknik ve sistem yapısı için daha hızlı ve pratik bir kullanım sağlayacağı ön görülmektedir. 

Beton, Taş ve Mermer Yapımı 

Nano teknoloji ürünlerinden biri ise bu yapılardır. Kullanım alanlarından biri olan bu yapılar, bu teknolojinin uygulanması ile yüzeylere kirlerin yapışıp kalmaması ve yüzeyin aşınmaması için geliştirilmiş bir kullanım sunmaktadır. 

Cam ve Seramik Kaplama 

Cam, sahip olduğu pürüzsüz yapısı ile bilinmektedir fakat bu yapı incelendiği zaman yapısında birtakım çıkıntılar görülür. Bu çıkıntılara uygulama yapıldığında çıkıntılar yok olmaya başlar ve nano parçacıklar oluşarak yüzeydeki pürüzlülüğü ortadan kaldırır ayrıca bu yapısı sayesinde de yüzeyinde su tutmayarak tabanı temiz tutar. Böylece elde edilen cam pürüzsüz bir görünüme sahip olur. 

Nano teknoloji ürünleri bu kadarla sınırlı kalmasa da en çok kullanılan ve adı geçenler arasında bu ürünler yer almaktadır. Nano teknoloji, bugün hemen hemen her sektörde kendini göstermiştir. Yapısının boyutu ve sağladığı olanaklar ile her işte kullanılmaya uygun bir yapısı vardır. Gelişen teknolojisi ile ileride birçok projede adını duyuracak olup birçok yeniliğe yol açacağı düşünülmektedir. Ayrıca Sunduğu kolaylıklar ve olanaklar ise de enerji, pil gibi birçok etkenin tasarrufunu sağlamaktadır. Teknolojisi ile bir üst seviyeye çıkarttığı bu önemli çalışmaları ile de kendinden hep bahsettirmektedir. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort