Müşteri Hizmetleri Servisleri İçin Sosyal Medya Tavsiyeleri

Sosyal medya bir şirket için avantaj oluştursa da korkulu rüyası durumuna da gelebilir. Özellikle ufak tefek aksaklıklar sonrası sosyal medya kullanıcılarının birbirlerini örgütlemesi sayesinde şirketinizin başı oldukça ağrıyabilir. Ufak bir hatanızın inanılmaz derecede abartılması, şirket gelirlerinizi bile etkileyebilecek noktaya gelebilir.

Bir diğer yandan eğer stratejik ve taktiksel olarak çalışan bir sosyal medya tanıtımında bulunursanız, sizin aleyhinize olacak durumları hızlıca düzeltebilir, bunları avantaja çevirebilirsiniz. Müşteri hizmetleri servislerinizin sosyal medya üzerinden müşterilerle 24 saat iletişim halinde olması, olası size karşı örgütlenmelerin de önüne geçebilir, sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi sağlanabilir.

Sizler için müşteri hizmetleri servislerinizin sosyal medyada nasıl davranacağına dair bir öneri listesi hazırladık, buydun;

  • Müşteriler En iyi Arkadaşınız Değildir.

Elbette samimi olmalısınız, ancak lütfen abartmayın. Kullanıcılara karşı müşteri hizmetlerinin kullandığı dil çok önemlidir. Anlamsız bir ciddiyetin zarar vereceği aşikar olsa da, kankanızla konuşuyormuş gibi konuşmanızın da hiçbir katkısı olmadığı gibi, antipatik bir durum oluşmasına yol açacaktır.

Müşteriyle konuşurken kullanılan dilin yanında bir diğer konuda emoji kullanımıdır. Abartılı emoji kullanımı inanılmaz antipati uyandırabileceği gibi karşı tarafı ciddiye almadığınız hissiyatı oluşturabilir.

  • Zamanlama Çok Önemli

Sosyal medyada aleyhinize bir durum oluştuğunda müşteri hizmetlerinin devreye girme zamanlaması çok önemlidir. Hızlı geribildirim herkes açısından olumludur. Düzgün zamanlama sayesinde olabildiğince müşteriyle hızlı iletişime geçmeniz itibarınızı olumlu şekilde etkileyecektir. Müşterilerin sorularına cevap vermek de oldukça önemlidir. Örneğin “Pazar günleri şubeniz saat kaçta açılıyor” sorusunu Pazar akşamı yanıtlamanız pek de hoş olmayacaktır.

  • Sosyal Medya Çalışanını Düzgün Kişilerden Seçin

Sosyal medya iletişimi günümüzün en önemli unsurlarından birisi. Şirketinizin sosyal medya hesabını kimin kullandığı oldukça önemli. Kendi kişisel hesabıyla sizin hesabınızı karıştırarak tweet atan birisini eminiz ki çalıştırmak istemeyeceksinizdir. Sosyal medya ile iletişimi bilen, nasıl konuşacağını bilen, en önemlisi sosyal medya jargonuna hakim olan bir çalışan oldukça işinize yarayacaktır. Sosyal medya hesabını işle ilgilenmeyen bir stajere emanet etmek gibi hatalar yapmamanızı ummaktayız.

  • CRM Yazılımı Kullanın Ama %100 Güvenmeyin

CRM nedir diye soruyorsanız hemen açılımını yazalık “customer reletionships management” yani müşteri hizmetleri yönetimi yazılımı anlamına geliyor. Bu yazılım sayesinde bütün müşteri hizmetleri işlemleri bu yazılım üzerinden kontrol edilmekte. Bu yazılım sayesinde müşteri hizmetleriyle ilgili bütün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak siz yine de siz olun şirketi tamamen bu yazılımlara emanet etmeyin. Müşterilerinizin nabzını değişik şekillerle de kontrol altında tutmanın yolunu arayın.

  • Müşteri Hizmetlerini Kriz Yönetimi ile karıştırmayın

Unutmayın müşteri hizmetleri ilişkileriniz kriz yönetimiyle aynı şey değildir. Müşterileriniz ciddi şikayetlerle size başvurduğunda sorunu müşteri ilişkileri çalışanlarına kitlemeyin, yönetici olarak konuyla direkt siz ilgilenin.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort