Microsoft, Tüm Yazılımcıları Bir Çatı Altında Toplayacak .NET 6’yı Duyurdu

0 20

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Microsoft, 2002 senesinde dünyanın en büyük programlama platformlarından bir tanesini piyasaya sürmüştü. “.NET” olarak adlandırılan bu platform, o senelerde lüzum dinlenen neredeyse her türlü yazılımın geliştirilmesine takviye sağlıyordu. Seneler geçerken Microsoft da bu programlama platformunu geliştirdi. Yazılımcıların çok büyük bir kısmı bugün, .NET 5’i kullanarak çalışmalarını sürdürüyorlar.

Ancak kısa bir vakit sonra, yazılımcılar için devrim kalitesinde bir yenilik yaşanacak gibi görünüyor. Çünkü Microsoft tarafından yapılan açıklamalarla, .NET 6 adlı yeni versiyon resmen duyurulmuş oldu. Geliştiriciler için bu platformun neler sunabileceğini gösteren bir ön izleme versiyonu da yayınlayan firma, bu kere senelerdir hayal ettiği emeline erişmiş vaziyette. Microsoft’un açıklamalarına göre geliştiriciler, bu platformu rastgele bir işletim sistemi için kullanabilecekler.

.NET 6, çapraz platform dayanağı sunacak

Microsoft .NET 6 duyuruldu

Microsoft’un mevzuyla alakalı açıklamaları, .NET takımının başında olan ad Richard Lander tarafından yapıldı. .NET 6 ile beraber istenen bir işletim sistemi için istenen bir programın geliştirilebileceğini söyleyen Lander, bu açıklamayla .NET 6’nın çapraz platform dayanağı sunacağını ilan etmiş oldu. Lander’a göre yeni versiyon; masaüstü, mobil ya da bulut teknolojileri üzerinde çalışan tüm geliştiricilere hizmet verebilecek. 

Microsoft, yeni programlama platformunda en yeni teknolojilere de destekledimeye başladı. Misalin geliştiriciler, bundan sonra web tabanlı uygulamalar için Blazor‘u, .NET 6’da rahatlıkla kullanabilecekler. Ayrıca Apple’ın yeni jenerasyon Silicon işlemcileri de .NET 6 tarafından desteklenecek. Böylece geliştiriciler, yeni jenerasyon Mac’ler için yazılım geliştirirken de .NET 6’yı kullanabilecekler. Tüm bu yeniliklere sahip olan .NET 6’nın kararlı versiyonu, Kasım 2021 haysiyetiyle geliştiricilerin alkışına sunulacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort