IPHONE SON SÜRÜM

IPHONE SON SÜRÜM 

2020 Yılının son aylarına girdiğimiz şu günlerde, gelişen teknolojinin hızı günden güne daha da artmakta. Avucumuza sığan bu küçük ama bir o kadar da her şeyimize entegre ettiğimiz teknolojik cihazlarımız çok yakında bizi yönetmeye başlayacağına şüphe yok.  

Geliştirilen ve cihazlara aktarılan yapay zeka sistemleri ile artık pek çok şeyi telefonlarımızdan kontrol etmek mümkün. Yeni dünya teknolojisi dediğimiz bu cihazların hemen hemen her gün bir yenisi hayatımıza girmekte. Bu yolun en büyük öncülerinden biri olan ve hâlâakıllı telefon denildiğinde ilk akla gelen marka olan Apple’ın son sürümü olan IOS 14’ü gelin yakından inceleyelim.   

Öncelikle iphone son sürümü alacak olan cihazların hangileri olduğu ile başlayalım: 

IPHONE 6S, IPHONE 6S PLUS, IPHONE 7, IPHONE 7 PLUS, IPHONE 8, IPHONE 8 PLUS, IPHONE X, IPHONE X PLUS, IPHONE XS, IPHONE XS PLUS, IPHONE 11, IPHONE 11 PRO, IPHONE 11 PRO MAX, IPHONE SE 2, IPHONE 12 VE IPHONE 12 PRO.. 

Eğer bu cihazlardan birine sahipseniz yeni sürümü sizler de rahatlıkla kullanabileceksiniz. Peki nedir bu son sürümle gelen özellikler, birlikte incelemeye devam edelim.  

WİDGET 

Ana ekrana gelen ve gün içinde değişen widget özelliği ile gününüzü kontrol edebilir, görmek istediklerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin; Sabah haber widget’i ile güne başlayıp, öğlen takvim planlamanızı görebilir, akşam müzik ekranız ile müzik dinleyebilir, gece yatarken de gün boyu ne kadar kalori harcadığınızı gösteren widget ile gününüzü sonlandırabilirsiniz.  

OTOMATİK UYGULAMA KÜTÜPHANESİ 

Telefonunuzun ekranını çok dağınık kullanan ve uygulama ararken zorlanan kullanıcılar için şahane bir yenilik olan bu özellik, benzer uygulamaları otomatik olarak bir araya toplayıp size istediğiniz uygulamaya erişim de oldukça kolaylık sağlamakta.  

RESİM İÇİNDE RESİM ÖZELLİĞİ 

Video izlerken, veyahut görüntülü arama gerçekleştirirken telefonunuzun başka bir özelliğini kullanmak istediğiniz oldu mu? Görüntü otomatik olarak kapanıyor değil mi? Ios’un yeni gelen bu sürümü ile bu duruma da elveda diyoruz. Resim içinde resim özelliği ile artık hem video izleyip hem mesajlaşmak ve ekranı yana alıp bir süre sadece sesi dinleyip, mesajınızı tamamladıktan sonra, videonuza geri dönmeniz mümkün. Bu Iphone kullanıcılarının oldukça hoşuna gidecek ve çok kullanılacak bir özellik olacak. 

SİRİ 

Sorduğumuz her şeye layıkıyla cevap veren adeta kişisel asistanımız siri de güncelleme aldı. Artık siri’ye komut gönderdiğimizde, ekranın tamamını kaplamıyor, alt kısmında beliriyor ve komutu algılayıp direkt sonuca geçiyor. Ekranı kaplayan siri arayız artık ortadan kalktı. Siz İnternet’te gezinirken siri’ye birini arama komutu verip görüşmenizi yaparken, arkada İnternet’te baktığınız sayfa da kapanmadan yaptığınız işlere devam edebilirsiniz.  

TRANSLATE 

İnternet olmadan da çeviri yapabilmeniz ıos son sürümü ile artık mümkün. 11 dili destekleyen bu uygulama ile farklı dilleri konuşan kişilerin, iletişim kurabilmesini kolaylaştıran fevkalade bir sistem. 

I MESSAGE  

Whatsapp ile benzer özellikleri bulunan iphone’un kendi mesajlaşma uygulaması olan imessage, yine whatsapptan aşina olduğumuz, kişileri etiketleme ve bahsetme özelliği artık imessage uygulamasında da mevcut. En çok görüştüğünüz kişileri, listenin en üst sırasına sabitleme özelliği de yeni gelen özellikler arasında yer alıyor.  

MEMOJİ  

Kendi karakterimizi oluşturabildiğimiz, binlerce yüz şekli ve stilini içinde barındıran bu uygulamaya da yeni detaylar eklendi. Artık memojinizi daha da detaylandırıp kendinize bir tık daha fazla benzetebilirsiniz. İyi eğlenceler.  

HARİTA 

Yenilenen haritalar uygulamasın da birçok yeni özellik var.  

Bisiklet ile seyahat eden biri için izlemesi gereken farklı bir yol haritası çizen Apple maps, elektrikli araçlar içinde şarj noktalarını gösteren bir rota ayarlıyor. Bunun yanı sıra gideceğiniz yerin haritasına bakarken, bölgede bulunan turistik yerleri, mekanları ve şehrin geneli için size adeta rehberlik ediyor.  

Artık tur rehberiniz cebinizde.  

CAR KEYS 

Bu özellik için BMW ve FORD ile anlaşan Apple, yeni bir ilke daha imza atıyor. Artık araçlarınızın kapılarını açmak ve aracınızı kullanabilmek için anahtara ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken Iphone’ununuzu aracınızın yakınında bulundurmak. Aracı kullanan başka biri ile de bu sistemi kontrol etmek mümkün. Özelliği, başka bir iphone kullanıcısı ile paylaş seçeneğini aktif ettiğiniz taktirde, aracı bu sistemle başka biri de kullanabiliyor. Bu sayede araba anahtarı artık tarihe karışıyor. Iphone yeni dünya teknolojisi ile her şeyin mümkün olabileceğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Tebrikler APPLE. 

Bu yeni özellikler ile hayatımızı daha da kolaylaştıran, cep bilgisayarlarımızın geldiği son nokta ile ilgili bilgileri aktarmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.  

Okuyan herkese teşekkürlerimi sunar, sağlıkla kalmanızı temenni ederim.  

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort