iPhone Çeşitleri Ve Tarihi

iPhone Çeşitleri 

Telefonlar gün geçtikçe geliştirilerek farklı tasarımlarla piyasaya çıkıyor. Telefon üreticileri akıllı telefonları geliştirerek, kullanıcıların günlük yaşantısını kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu firmalarda arasında yer alan Apple üretmiş olduğu iPhone akıllı telefonlarıyla ön plana çıkıyor. Geçmişten günümüze farklı modellerle karşımıza çıkan Apple, son dönemlerde üretmiş olduğu telefonlar tüm dünyada kullanılır bir marka haline geldi. iPhone çok farklı modellerle ön plana çıkarak, kullanıcılarını heyecanlandırmayı başarıyor. Apple firması tarafından ilk tasarlanan iPhone telefon modeli 2007 yılında tanıtıldı. Günümüze baktığımızda iPhone 12 modeline kadar geldiklerini görüyoruz. İlk çıkardığı iPhone modeli 6 milyon satıldı.  

İphone Yakın Geçmiş Tarihi 

Apple ilk çıkardığı akıllı telefon 2008 yılında iPhone 3G oldu. Tasarım olarak farklı bir özelliği bulunmuyordu. Fakat ios işletim sistemiyle ön plana çıkmayı başarmıştır. İlk akıllı telefonlardan birisi olan iPhone 3G’de 128 MB ram bulunuyordu. Günümüzdeki telefonlara göre ram kapasitesi komik gelse de 2008 yılında bizim için çok yeterli bir performanstaydı. iPhone çeşitleri arasında en çok satışı gerçekleştirilen cihaz olmuştur. Daha sonra 3GS modelini çıkararak, aynı modelin bir üst versiyonunu tasarlamıştır. Bu durumdan sonra modeller aynı şekilde devam ettirilerek müşterilerin memnuniyetini kazanmıştır. Bir önceki modele göre ram belleğini 256 MB seviyesine ulaştırmıştır. iPhone genellikle telefon modellerini sayı olarak yükselterek ilerledi. 3GS modelinden sonra piyasaya iPhone 4 serisi sürüldü ve satışı gerçekleştirildi. iPhone gün geçtikçe satışlarını arttırarak telefon piyasasında zirvede yer almaya başladı. Bir önceki modelde olduğu gibi yine ram belleğini yükselterek 512 ram belleği tercih edilmiştir. Her model tasarlandığı ram belleği yükseltiliyor. iPhone modelleri “S” üretimleriyle de fark yaratıyor. “S” özelliklerine farklılıklar eklenerek tasarlanıyor. iPhone her çıkardığı telefonun özelliklerini yükselterek daha iyi performans verilmesine olanak sağlıyor. Özellikle kameralarda yaptığı güncellemeler her yeni modelde daha da kaliteli işler ortaya koyuyor. Yeni tasarlanan telefon bir önceki modele göre gözlemlenerek, eksik taraflar çıkacak modelde ekleniyor. Daha sonra 2012 yılında iPhone 5 modelinin satışına başlandı. Büyük bir ilgi gören model, milyonlarca kişi tarafından satın alındı ve dikkat çekici bir model olmayı başardı. Kullanıcıların beğenisini kazanarak, telefon üretiminde ilk sıralara yerleşti. Zaman ilerledikçe ve teknoloji geliştikçe Apple markası telefonlarını güncelleyerek, şık tasarımlar oluşturdu ve büyük bir müşteri kitlesi oluşturdu. iPhone 5 modelinden bir süre sonra iPhone 5S modeliyle piyasadaki yerini aldı. 

Günümüze Damgasını Vuran iPhone Modelleri 

iPhone çeşitleri arasında bulunan telefonlar tüm kullanıcılar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Firma bu satışlarla büyüyerek yaptığı yeni tasarımlarda yüksek puanlar almayı başardı. Günümüze kadar ulaşan iPhone modellerini şu şekilde sıralayabiliriz; 

iPhone 3G- iPhone 3GS Modelleri 

iPhone 3g modeli 3,5 inç ekran büyüklüğüne sahiptir. Ram kapasitesi 128 mb’dir. Yaklaşık 133 gramlığında olup, 2008 tarihinde satışa sunulmuştur. Daha sonra üretilen 3GS modeli, 3.5 inç ekran büyüklüğündedir. 256 ram kullanılarak ram boyutu attırılmıştır. 2009 yılında satışa başlanmış 1 sene sonra satıştan kaldırılmıştır. 

iPhone 4- iPhone 4S Modelleri 

iPhone 4 modelinde 3,5 inç retina ekran tercih edilmiştir. Hafıza olarak 8, 16 ve 32 GB olarak üretilmiştir. 512 ram tercih edilmiş ve arka kamerasında 5mp kamera bulunmaktadır. iPhone 4S modellerinde farklı olarak arka kamerası 8 MP olarak üretilmiştir. Diğer özellikler iPhone 4 modeliyle aynıdır. 

iPhone 5 Modelleri (C-S serisi) 

Piyasaya 16, 32 ve 64 GB kapasiteli olarak sunulmuştur. Hafıza boyutları arttıkça fiyatları doğru orantılı olarak artmaktadır. 2012 yılında üretilmişlerdir ve 1 sene sonra satıştan kaldırılmıştır. iPhone modelleri yeni modeller çıkardığı için, eski modellerin satışını 1 sene sonra kaldırıyorlar. 

iPhoneSE 

Ekranı 4inç retina ekran tercih edilmiştir. Bu modellerde 16, 32 ve 64 GB dışında 128 GB olarak da satışa sunulmuştur. Ram boyutu arttırılarak 2 GB ram kullanılmıştır. Bluetooth ve nfc özellikleri bulunuyor. Arka kamerasında 12 mp kamera kullanılmıştır. 

iPhone 6 Modelleri (6– 6S Serisi) 

Bu seriler arasında en büyük fark 6S Plus modelinde ekranın diğer modellere göre daha büyük olmasıdır. Kamera ve diğer özellikler bakımından çok farkı bulunmamaktadır. Büyük ekran telefon severler için Plus serisi üretilmiştir. Arka kamerası 8 mp kamera tercih ediliyor. 

iPhone 7 Modelleri (7– Plus ) 

Arka kamerada 12 mp kamera kullanılarak tasarlanmıştır. 2016 yılında satışa sunularak 2017 tarihinde satıştan kaldırılmıştır. Gelişmiş ios güncellemeleriyle kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Özellikle ara yüzün iyi bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. 

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus 

Iphone 8 modelinde 4,7 inç ekran büyüklüğü kullanılıyor. Depolama 64 GB ve 2 GB ram kullanılmıştır. Batarya kapasitesi 1821 Mah. ve hızlı şarj desteği bulunuyor. 8 plus modelinde farklı olarak ekran büyüklü dikkat çekiyor ve 3 GB ram kullanılmıştır. 

iPhoneX 

Ekran boyutu 5,8 inç ve dahili depolaması 64 GB’dir. Ram kapasitesi 3 GB tercih edilmiştir. 4,5G desteği bulunuyor. Bu modelde hızlı şarj özelliği bulunuyor. Arka kamerası 12 mp olarak üretilmiştir ve odaklama modu eklenmiştir. 

iPhone XR 

2018 yılında tasarlanarak satışa sunulmuştur. 6,1 inç ekran boyutuyla çok dikkat çeken bir telefon olmuştur. 3 GB ram kapasitesiyle yüksek performans alabiliyorsunuz. 6 çekirdek bulunan bu modelde, batarya kapasitesi 2942 mah’dır.  

iPhone11 Pro Max 

Bu modelde 4gb ram kullanılmıştır ve çift hat kullanma imkânı sağlamıştır. 4,5G desteği bulunan bu modelde, kamera ön plana çıkıyor. 6,5 inç ekranıyla büyük boyutlarda olması kullanımı zorlaştırıyor. Kamera çözünürlüğü 12 mp olup, hızlı şarj özelliği bulunuyor. 

İPhone 12 Pro Max 

128, 256 ve 512 GB depolama hafızasıyla satışa sunulmuştur. 6,1 ve 6,7 inç ekran boyutuyla tüm dikkatli çekmeyi başarmıştır.  Ram tercihi 6gb olarak yapılmıştır. Batarya kapasitesi 3686 Mah. olarak tasarlanmıştır ve 20 saat video oynatma testi yapılmıştır. 2020 yılında satışa çıkarılmıştır ve satışı hale devam etmektedir. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort