iOS Nedir

iOS Nedir 

 

İos nedir sorusunu cevaplamak gerekirse, 2007 yılında Apple’ın ilk önce iPhone için geliştirdiği bir mobil işletim sistemidir. Daha sonra ise iPod Touch ve iPad’de de kullanılmaya başlanmıştır. Kurucu Steve Jobs’tır. iOS içinde 4 katman bulunmaktadır. iOS,cihazlar içinde toplam 2500 GB’lık yer kaplamaktadır. iOS mobil işletim sistemi iTunes ve Apple App Store uygulamaları dışında başka bir platformdan yüklenemez. 

iOS’un mevcut olan son sürümü olan ios14, 2020 yılında Haziran ayında tanıtımı yapılmıştır.  iOS 14 ile, iPhone’lara ekran özelliği, Siri’ye erkek sesi, yeni Siri tasarımı, iMessagelarda değişiklik gibi birçok özellik gelmiştir. 

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi, teknoloji severlerin ve cihazları kullananların beklentilerinin artması ve değişen dünyamızda kişisel bilgi güvenliğinin ve hız kriterlerinin son derece önemli olması sebebi ile bu ihtiyaçlara cevap veremeyen firmalar piyasa rekabet koşulları neticesinde kaybolurlar. Günümüzde iOS ve Andoid işletim sistemleri bu ihtiyaçları karşılayan ve birbirleri ile rekabet ederek en hızlı ve en güvenilir şekilde cihazların kullanılmasını amaçlayan mobil işletim sistemlerdir. 

Bu noktada iOS ve Android mobil işletim sistemini ihtiyacınıza karşılaştırabilmek için sizler için bir araya getirdik. 

iOS ve Android mobil işletim sistemi arasındaki farklar; 

  • Güvenlik; Kullanıcı olarak bizlerin en önem verdiği konu güvenlik konusudur. Özellikle tüm bilgilerimiz elimizin heran altında bulunan cihazların içinde bulunduğu için 3. kişilerin eline geçmesini ve zarar görmemizi kesinlikle istemeyiz. Kullandığımız cihazlara güven duymak isteriz. iOS bu noktada Android sisteminden daha güçlü bir güvenlik duvarı ile karşımıza çıkıyor. Android sistemi kullanıcının verdiği izinler ile ilerlerken, iOS sistemi ise kullanıcı kimlik doğrulaması yaparak ilerliyor. Zararlı uygulamalara karşı çok sıkı olduğundan kullanıların beğenisini topluyor. Son dönemde Apple reklamlarında özellikle kişisel bilgilerimizin korunması ve kullanıcı güvenliğinin kendileri için ne kadar önemli olduğunun altını çiziyorlar. 
  • Hız; Güvenlik konusundan sonra kullanıcılar olarak en önemli ikinci konu hız. Android sistemde zaman zaman donma ve kasmalar meydana gelirken iOS tarafında neredeyse hiç karşılaşılmayan bir durumdur. 
  • Yazılım Güncelleme; 

Android sistemde daha sık yazılım güncelleştirme ile karşılaşmamıza rağmen iOS sistemde daha dengeli şekilde yazılım güncelleme görmekteyiz. Ayrıca Android sistemde çıkan yeni yazılım güncellemeleri her kullanıcıya aynı zamanda ne yazık ki ulaşmamaktadır. 

  • Uygulama; 

Android sistemin, iOS sisteme göre bir tık daha iyi olduğu konu olarak kabul edebiliriz. iOS’a göre Android’de uygulama seçenek kapasitesi daha geniş ve kapsamlıdır. 

Akıllı telefon piyasanın %94’ü iOS ve Android mobil işletim sisteminden oluşmaktadır. Akıllı telefon kullanmak isteyen kullanıcılar hangi sistemi kullanacaklarına ihtiyaçlarına ve avantajlarına göre karar vererek bu dünyaya katılmakta ve beklentilerine göre de firmalar sistemlerini iyileştirme, araştırma-geliştirmeye daha fazla bütçe ayırarak kullanıcı memnuniyetine sunmaktadırlar. 

İlerleyen dönemlerde neler olacağını hep birlikte izlemeye devam edelim… 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort