İos 13 Yenilikler ve Özellikler

İos 13 Yenilikler ve Özellikler 

İos 13 Yenilikler ve Özellikler konusuna geçmeden önce, İos 13’ün İos 12’ye göre %97 oranla piyasada en çok kullanılan ve sevilen işletim sistemi olduğunu belirtelim.  WWDC 2019 yılında piyasaya sürmüş olduğu İos 13 işletim sistemi sayesinde iPhone’lar çok daha kullanışlı hale geldi. Pek çok iPhone kullanıcısı İos 13’ün özelliklerinden haberdar değil. Başta Dark Mood olmak üzere bir sürü özellik bulunmaktadır. İos 13 yeni güncellemeleri ile telefonunuz ve kişisel verileriniz artık daha güvenli hale geldi. Peki İos 13 yenilikler ve özellikler nelerdir? 

Dark Mood (Koyu Mod) 

Koyu mod ile iPhone’lar daha şık ve etkileyici bir görünüme kavuşuyor. Ekrana bakarken gözlerinizin yorulmaması için tasarlanmıştır. Bu özellik tüm sistemde kusursuz bir şekilde çalışıyor. Koyu modu açıp kapatmakta çok kolayca Denetim Merkezi’nden kolaylıkla açıp kapayabilirsiniz. Dilerseniz gece devreye girecek şekilde ayarlayabilirsiniz.   

Ebeveynler İçin Ekran Süresi 

Ebeveynler olarak bazen çocuklarımızın ekrana bakma sürelerini tam olarak ayarlayamıyoruz. İos 13 ile gelen bu özellik ile ekranın açık kalma süresini belirleyerek çocuklarınız için en doğru süre ayarlamasını yapabilirsiniz. Ayrıca bu özelliği sadece çocuklarınızda değil kendiniz içinde kullanabilirsiniz. Örneğin çok uzun süre oyun oynuyor ve bunu kontrol edemiyorsanız bu özellik tam size göre. Ekranın kapanacağı süreyi ayarlayın ve oyuna başlayın. Süre dolduğu zaman size uyarı gelecektir. Üstelik ekran süresi sonuna geldiği zaman telefon hemen kapanmaz. “Bir dakika daha” seçeneği ile oyununuzu rahatça kaydedebilirsiniz. 

Üstelik İos 13 yenilikler ve özellikler sadece bunlardan ibaret değil! Yine ekran süresi ile çocuklarınızın iletişime geçebileceği kişileri denetleyebilirsiniz. Ekran süresi özelliği ile çocuklarınızın telefonlarındaki kişileri yönetebiliyorsunuz. 

Fotoğraflar Sekmesi 

Fotoğraflar sekmesi ile arşivinizde bulunan fotoğrafları ve videoları kolayca bulabilir ve dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. “Tüm fotoğraflar” ile birçok fotoyu aynı anda görüntüleyebiliyor, “Günler” özelliği ile sizin için özel fotoğrafları görebiliyor, “Aylar” ve “Yıllar” özelliği ile de öne çıkanları yeniden görebiliyorsunuz. Doğum günü modu ile kişiler albümünden doğum gününü kaydettiğiniz kişilerin doğum gününü sizlere hatırlatıyor. 

Gizlilik ve Güvenlik 

Uygulamaların konum kullanımı şeffaflığı özelliği ile herhangi bir uygulama arka planda konumunuzu kullandığı anda size bildirim gönderir. Bu sayede uygulamanın konumunuzu görüp görmemesini engelleyebiliyorsunuz. 

Uygulamalar için konum izinleri özelliği ile konum bilgilerinizi tüm ayrıntıları ile birlikte yönetebiliyorsunuz. Uygulamalarınızın konumuzu görme iznini bir kereliğine veya her zaman izin verebiliyorsunuz. İos 13 yenilikler ve özellikler saymakla bitmiyor. 

Wifi üzerinden konum gizliliği iyileştirmeleri sayesinde API değişiklikleri ve yeni denetimler ile uygulamaların wifi üzerinden konum bilginizi görmesini ve erişimini engelleyebiliyorsunuz. 

Paylaşılan fotoğraflar için konum denetimleri özelliği ile fotoğraf paylaşırken konumunuzun paylaşıp paylaşmayacağını belirleyebiliyorsunuz. 

Apple ile Giriş Yap 

Apple ID ile giriş yapma özelliği sayesinde web sitelerinde ve uygulamalarda hızlıca oturum açabiliyorsunuz. Apple giriş seçeneğine tıklayın ve sonra Touch ID ya da Face ID özelliklerini kullanın. Bu kadar basit ve kısa bir şekilde herhangi bir form doldurmadan yapabilirsiniz. 

E postalarımı gizle özelliği ile mail adresinizi gizlemeyi veya paylaşma özelliğini seçebiliyorsunuz. Mail adresinizi bir uygulama ile paylaşmak istemiyorsanız doğru yerdesiniz. Aynı zamanda Apple size özel mail adresi oluşturur ve gelen mesajları bu mail üzerinden kendi mail hesabınıza iletir. 

İos 13 yenilikler ve özellikler arasında her yerde çalışma özelliği de yer alıyor. Apple ile giriş yap özelliği ile tüm Apple cihazlarınız dışında Windows ve Android üzerindeki web sitelerinde ve uygulamalarında rahatça kullanabiliyorsunuz. Uygulamalarınıza nereden girerseniz girin Apple ile giriş yap özelliğinden kolayca yararlanabiliyorsunuz. 

Gizliliğiniz her zaman Apple ile korunuyor. Apple ile giriş yaptığınızda Apple sizi asla takip etmez ve profillerinizi göstermez. Uygulamalara ve sitelere girerken sadece adınız ve mailinizi paylaşmanız yeterli olur. 

Yerleşik güvenlik özelliği ile Apple ile giriş yap seçeneğini kullandığınız zaman Apple ID’nizi iki faktörlü doğrulama ile korur. Bu sayede uygulamalara hesaplarınızla giriş yaptığınızda otomatik olarak kimliğinizi korur. 

Siri 

Siri İos’un her yeni versiyonu ile daha da gelişiyor diyebiliriz. İos 12 ile birlikte Siri, yeni kısa yollar eklemiş ve çeviri özelliği yeteneği gelişmişti. İos 13 ile de çok daha yeni ve iyi özellikler kazandı. Mesela kısa yol kullandınız ve ekstra bilgi gerektiği zaman Siri size soru soruyor. Siri’nin öneri sunma özelliği de İos 13 ile daha çok gelişmiştir. Üstelik Siri’nin sesi artık daha doğal. Siri ile konuşurken hiç sıkılmazsınız ve onunla konuşarak güzel vakitler geçirebilirsiniz. 

Hatırlatıcı, Mesaj ve Emojiler 

İos 13 ile yeniden tasarlanan diğer özellikler ise hatırlatıcı, mesaj ve emojilerdir. Yeni ara yüzü, akıllı listeler ile hatırlatıcıları otomatik olarak organize eden göstergeler İos 13 yenilikler ve özellikler listesinde yerini alıyor. İos klavyesinde çıkartma paketleri otomatik olarak yer alıyor. Mesajlaşırken veya mail atarken rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Hatırlatıcı sayesinde hiçbir önemli işinizi artık unutmayacaksınız. 

Haritalar 

İos 13’te istediğiniz konuma artık 3 boyutlu bakabiliyorsunuz. Yeni Look Around özelliği ile haritalara yüksek çözünürlükle bakabiliyor, sanki şehrin içindeymiş gibi dolaşabiliyorsunuz. Seçtiğiniz mekanların detaylı resimlerine de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort