İos 13 Özellikleri

İos 13 Özellikleri 

İos 13, Apple tarafından geliştirilen İos mobil işletim sisteminin 13. sürümüdür. Şirketin 3 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen Apple Worldwide Developers Conference etkinliğinde macOS CatalinawatchOS 6 ve tvOS 13 ile beraber yeni sürüm İos 13 ilan edildi. Sürümün beta versiyonu da 1 ay sonra kullanıcılara açık hale getirildi. 

İos 13, mobil işletim sistemine önemli değişiklikler getirdi. Örneğin; sisteme karanlık mod özelliği eklendi, ses düzeyi indikatörü yenilendi ve bunların dışında birçok değişiklik yapıldı. İşletim sistemine kazandırılan İos 13 özellikleri şöyle sıralayabiliriz; 

Karanlık Mod  

Nerdeyse her uygulamada bulunan bir özellik haline gelen karanlık moda, iPhone’lar da İos 13 ile kavuşabildi. Bu tema aktifleştirildiği zaman birçok uygulamanın daha karanlık bir görünüme sahip olduğu görülebilir. Parlaklıktan gözleri ağrıyanlar için oldukça uygun bir özellik. 

Sekmelerin Otomatik Olarak Kapanması 

Açılan sekmeler kapatılmasa bile bir süre sonra otomatik olarak kapatılması için süre belirlenebilir. Günlük, haftalık, aylık gibi süreleri bulunan bu özellik manuel olarak kullanılmak isteniyorsa onu da ayarlayabilmek mümkün. Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra, “Safari” bölümüne girip ardından “Tabs” bölümünden “Close Tabs” bölümüne tıklayarak sekme kapatma işleminin ayarı yapılabilir. 

Mesajlara Memoji Stickerları  

İos 13 özellikleri arasında bulunan ve Bitmojilerin alternatifi olarak tasarlanan bu yenilik, kullanıcıların eğlenceli zamanlar geçirmesini sağlayabilir. 

Açık Olan Sekmeye Direkt Geçiş 

Sekmelerle ilgili yeni bir kolaylık olan bu uygulamada, sekmeler arasında anında geçiş yapılmasını sağlayacak olan “Switch to Tab” özelliği bulunuyor. Kullanıcı, safari kullanırken arama çubuğuna tıklayıp gitmek istediği adresi yazmaya başladığı zaman, diğer sekmelerden birinde aramak istediği adres açıksa onu direkt olarak oraya yönlendirebiliyor. Bu da aynı sayfadan birçok defa açmış olmanın önüne geçiyor. 

Fotoğraflar Uygulaması  

Apple tarafından yapılan güncellemeye göre fotoğraflar gün, ay ve yıl olarak kategorilerine ayrılıyor. Bu kategorilere göre de o zamandaki en önemli gördüğü fotoğrafları ön plana çıkartıyor. İos 13 özellikleri arasında yer alan bu yenilik, galeride aranan fotoğrafları bulma hızını 2 kat arttırabiliyor. 

Mesajlar Uygulamasında Arama Yapma Kolaylığı 

İos 13 özellikleri arasında bulunan güncellemeler kapsamında mesajlar uygulamasını kullanırken arama çubuğunu ortaya çıkartmak için ekranın üst tarafından aşağı doğru kaydırmak gerekiyor. Arama çubuğu ortaya çıktıktan sonra da kullanıcıya aramak isteyebileceği kişileri ya da konuları öneriyor. Aranan şeyi daha kolay bulmak açısından kullanılabilecek pratik bir özellik olduğu söylenebilir. 

Konum Kullanımını Kontrol Edebilme 

İos 13 ile birlikte uygulamaların verileri nasıl kullandığına dair daha şeffaf bir politika izlenecek. Uygulamaların kullanıcının konumunu nasıl ve ne sıklıkla kullandığı görülebilir. Kullanıcı, güncelleme yaptıktan sonra bildirimler almaya başlayacak. Böylece kullanıcı isterse uygulamaların konumunu kullanmasını engelleyebilecek. Normalde uygulamalara bir kez konum izni verdikten sonra tekrar izin sorulmuyor. Bu durumu sonlandıran İos 13 ile artık isteğe bağlı olarak uygulamaların her defasında konum izni sorması sağlanabilecek.  Bununla birlikte arka planda izleme uyarıları ile uygulamaların izniniz dışında bir işlem yapması engelleniyor. 

Wi-Fi ve Bluetooth’u Kontrol Merkezinden Ayarlayabilme 

İos 13 özellikleri ile birlikte artık Wi-Fi ya da Bluetooth ayarlarını değiştirmek için Ayarlar’a girip uğraşmaya gerek kalmıyor. Apple sonunda bu kullanışsız olan özelliğe bir güncelleme yaparak kontrol merkezi üzerinden Wi-Fi veya Bluetooth bölümüne basılı tutarak onların ayarlarına ulaşma imkânı sağlıyor. 

 Daha Etkin Hatırlatıcı 

Apple hatırlatıcı özelliğinin güncelleştirilmesi gerektiğini fark ederek uygulamayı zenginleştirdi. Artık daha fazla konuyla ilgili daha çok hatırlatmayı sağlayan içerik eklenebilir. 

Apple Haritalar  

Yüzlerce araba ve uçağın yardımıyla yenilenen haritalar uygulaması artık daha iyi bir deneyim sunuyor. Yapılan güncelleme ile artık Google Haritalar’da olduğu gibi sokaklarda da gezebilmek mümkün. 

İos 13 Sürümünü Destekleyen Cihazlar 

İos 13 özellikleri kadar sürümün desteklediği teknolojik ürünler de işlevsellik açısından önemli bir yer tutar. Sürümü destekleyen cihazlar şu şekilde sıralanabilir: 

iPad 

  • 9,7 inç İPad Pro, 10,5 inç İPad Pro, 11 inç İPad Pro ve 12,9 inç iPad Pro 
  • iPad (6. nesil), iPad (5. nesil), iPad mini (5. nesil), iPad mini 4, iPad Air (3. nesil) ve iPad Air 2 

iPhone 

  • iPhone 11/ Pro/ Pro Max 
  • iPhone 8/ Plus 
  • iPhone 7/ Plus 
  • iPhone 6S/ Plus/ SE 
  • iPhone X/ XR/ XS/ XS Max 

iPod Touch 

  • -iPod Touch (7. nesil) 

Sonuç olarak Apple tarafından İos 13 sürümü ile getirilen yeni özellikler kullanıcılara çok fazla kolaylık sağlıyor. Sekmeler, haritalar, konum kullanıcı ve hatırlatıcı özellikler kullanıcının hayatını kolaylaştırırken, memoji ve fotoğraflar uygulamasında gerçekleşen yenilikler de hayata renk katıyor. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort