Hangi Yazılım Dili Ne İşe Yarar?

Hangi Yazılım Dili Ne İşe Yarar? 

Bilgisayarın temelini oluşturan yazılım dilleri, bilgisayarların hangi durumlarda ne çıktı vereceğini kontrol eden yazılımlardır. Eğer siz bir kod oluşturmak istiyorsanız bilgisayarın anlaması için komutlar ile birlikte çalışmalısınız. Kısacası yazılım dilleri insanlar ve makineler arasında iletişim kurmasını sağlar. Günümüzde yazılım dillerinin sayısı oldukça artmış durumda. Hal böyle olunca da insanlar hangi yazılım dillini seçmeleri gerektiği konusunda ikilemde kalıyorlar. Peki hangi yazılım dili ne işe yarar? 

Mobil Programlama 

Günümüzde akıllı cihazlar ve akıllı cihazların kullanımı oldukça yaygınlaşmış durumda. Mobil programlama ise bu cihazların yaygınlaşması ile önemli hale geldi. Peki mobil programlama yapmak için hangi dilleri bilmeniz gerekir? Java, Swift ve C# dillerini bilirseniz mobil programlama yapabilirsiniz. 

Yazılım dillerini öğrenmeden önce Algoritma öğrenirseniz yazılım dillerini çok daha kolay öğrenirsiniz. Çünkü yazılım ezber yaparak değil, daha çok mantık kurarak yapabileceğiniz bir iştir. Tabi ki öğrenmeniz gereken bazı terimler vardır. Ancak bu işin mantığını kavradıktan sonra işiniz daha da kolaylaşacaktır. İngilizce bilmekte yine Algoritma bilmek kadar önemlidir. Yazılım ve İngilizce birbirine tamamen bağımlıdır. Yazılım işine başladığınız zaman sabırlı olmanız gerektiğini asla unutmayın. Çünkü yazılım yaparken yaptığınız en küçük bir hata sizi saatlerce uğraştırabilir. Yazılım dillerini öğrenirken pratik yapmakta bir o kadar önemlidir. Ne kadar çok pratik yaparsanız yazılım dillerini o kadar çabuk öğrenirsiniz. 

Web Tasarım  

Web tasarım başlığını front-end ve back-end olarak ikiye ayırabiliriz. Front- end developer yani önyüz geliştiricisi için JS, CSS ve HTML dillerine hâkim olmak gerekir. Arka kısımda kalan yani back-end de ise PythonRuby, C#, ASP.NET ve PHP gibi yazılım programlarına bilmek gerekir. Eğer web tasarıma yeni başlayacaksanız CSS ve HTML ile öğrenmek daha kolay olacaktır. 

Masaüstü Programlama 

Masaüstü cihazlar için yapılan yazılımlar genellikle oyun yapmak için kullanılan yazılımlardır. Bu yazılım türlerine örnek verecek olursak C++, SE, JAVA, VB.NET ve DELPHİ diyebiliriz. PYTHON dili aralarında en basit olanlarından biridir. Eğer yeni başlayacaksınız sizin için kolaylık olacaktır. Hangi yazılım dili ne işe yarar sorusuna cevap verdikten sonra en çok kullanılan yazılım dillerine göz atalım. 

JAVA 

Java basit tasarımlı, nesne tabanlı, güvenilir ve yüksek hızlı bir yazılım dilidir. Java’nın kullanım alanları ise oldukça kapsamlı ve geniştir. Herhangi bir platformda yazdığınız bir yazılımı diğer sanal platformlarda çalıştırmak için JAVA yazılım dilini kullanabilirsiniz. Anketler, HTML formları, online forumlar gibi sunucu taraflı uygulamaları geliştirmek içinde kullanılan bir yazılım dilidir. Erişilebilir web hizmetleri ve web tarayıcısı gibi programlar içinde JAVA yazılım dili kullanılır. Ev aletleri, internet uygulamaları, televizyon programları, cep telefonları gibi pek çok alanda kullanılan JAVA yazılım dili en çok kullanılan diller arasında yer alıyor. 

Python 

Python yorumsal, modüler, etkileşimli, yüksek seviyeli ve nesne yönelimli bir yazılım dilidir. Yazılım dilleri insanlar ve makineler arasında iletişimi sağlayan bir köprüdür. Python’u öğrenmek diğer yazılım dillerini öğrenmekten daha kolaydır. Python ile ihtiyacınız olan işleri az sayıda kod satırı ile çok kısa sürede halledebilirsiniz. Web uygulamaları, masaüstü uygulamaları, görselleştirme uygulamaları ve veri analizleri gibi pek çok program, Python ile kolaylıkla yazabilir ve uygulayabilirsiniz. Python aynı zamanda Windows, Mac, Symbian, Linux gibi pek çok platformda çalışır. 

PHP 

PHP, web sitelerinin sunucu tarafında yani arka planda çalışarak bazı işlemler yapar. PHP yazılım diliyle yazılan işlemler tarayıcılar tarafından okunur, yorumlanır ve sonuçlar elde edilir. Bu üretilen sonuçlar ise CSS, HTML veya JavaScript tarzı dillerde daha görsel ve kullanışlı olmasını sağlar. Bu şekilde kodlanmış olan web sitelerine ise dinamik web siteleri denir. 

PHP yazılım dili hala günümüzde geliştirilmeye devam etmektedir. İnternette gördüğümüz ve kullandığımız çoğu sitenin alt yapısı PHP yazılımı ile yapılmıştır. Bu yazılım dili kullanılan bazı siteler arasında TumblrBaidu, Facebook, WordPressYahooTwitter gibi popüler siteler örnek gösterilebilir. 

JavaScript 

20 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan JavaScript en popüler yazılım dillerinden biridir. Aynı zamanda web geliştiriciler için kullanılan 3 temel yazılım dilinden bir tanesidir. JavaScript’in kullanımı kolay olduğu kadar öğrenmesi de diğer yazılım dillerine göre daha kolaydır. Üstelik JavaScript taslağını ve uygulamasını Github gibi sitelerde ücretsiz olarak bulabilirsiniz. 

JavaScript ile sayfa post işlemi yapabilir, HTML’in kaynak kodlarına müdahale edilebilir veya kullanıcılara mesajlar verilebilir. JavaScript ile web sayfanız daha dinamik bir hale gelecektir. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort