Güneş Enerjisi Santrali Maliyetleri Hakkında Detaylı İnceleme

0 80

Yenilenebilir enerji ve lityum iyon akü konusunda Türkiye’de ve dünyada ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Devlet tarafından desteklenen bu yatırımların maliyetleri ise merak konusudur. Güneş enerjisi en fazla yatırım yapılan enerji kaynakları arasındadır. Geleceğe yönelik sürdürülebilir ve yenilenebilen enerji olarak yeşil enerjinin rağbet gördüğü günümüzde maliyetler araştırılmaktadır. Peki, güneş enerjisi santrali kurmanın maliyeti nedir?

Güneş Enerji Santrali Maliyet Analizi

Güneş enerji santrali maliyet analizinde farklı yöntemler kullanılarak belirlenmiştir. Bu analizde öncelikle güneş enerji santrali kurulacak alan için ihtiyaç duyulan ekipmanlar, farklı güneş panelleri, farklı evirici modelleri, metenorm verileri hakkında gereken incelemeler yapılmıştır.

Senaryolar ile hesaplanan ekonomik hesaplamalar ile iç karlılık ve geri ödeme zamanı yöntemlerinden yararlanılmıştır. Güneş enerji santrali maliyet analizi belirlenirken belirlenen bölgelerde MW ve MW kapasitelerde kurulum fizibilitesi yapılmıştır. Maliyet analizinde güneşin çıkış saatlerinden, ne kadar güneşlenme sağlanacağına kadar detaylı araştırmalar yapılır.

Güneş Enerjisi Santrali Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş enerji santrali kurulacak alanın özellikle yazın kurak dönemlerde tozlanması bazı verim azalmalarına yol açabilir. Santralde temizlik yapılması ise kullanım ömrünü uzatan durumlar arasındadır. Güneş panellerinin güneş enerjisi santrali maliyeti korozyona karşı mukavemetli olması da uzun ömürlü kullanım adına önemlidir.

Güneş enerjisi santrali kurarken;

  • Zemin uygunluğu kontrol edilmeli
  • Santral temizliği yapılmalı
  • Korozyona karşı dirençli malzemeler kullanılmalı
  • Elektrik kurulumların tamamlanması
  • Boş zeminde panellerin konstrüksiyon yerleşiminin doğru yapılması
  • Şebeke bağlantılarının doğru yapılması
  • Evirici seçimi

- Advertisement -

Tüm bu detaylar ve daha fazlası göz önünde bulundurularak tesis kurulmalıdır.

Güneş Enerji Santrali Maliyetini Belirleyen Unsurlar

Güneş enerji santralleri yeşil enerjiye verilen önemle birlikte artış göstermektedir. İlk dönemler yatırımcıların gözünü korkutsa da devlet tarafından verilen desteklerle yatırımcılar ve santral proje sahiplerini teşvik etmiştir. Güneş enerji santrali kurarken öncelikle kurulum alanının uygunluğuna bakılır.

Alanın kiralanması, santralde kullanılacak malzemeler, paneller, şebeke hatları ve santral kapasitesi maliyeti belirleyen unsurlardandır. Bunun yanı sıra santral için gereken bazı alt yapı sonrasında çıkan sorunlar olabilir. Bunu önlemek adına kaliteli Bursa güneş paneli ve solar sistem kullanmak son derece önemlidir. Dayanıklı yapısı ile hava koşullarına uyumlu üretilen birbirinden farklı güneş paneli ile santral kurulumu daha verimli hale gelir.

Neden Güneş Enerjisi?

Güneş enerjisi ve diğer doğal kaynakların kullanımı ile artık geleceğe daha güvenli bakabilirsiniz. Yenilenemeyen kaynakların önümüzdeki kısa sürede bitecek olması, doğada binlerce yılda meydana gelmesi ve kimyasallar nedeni ile çevre kirliliğine yol açması dünyayı doğal kaynaklara yönlendirmiştir.

Sürekli yenilenebilir yapısıyla, hızlı tüketen topluma sahip dünyanın gelecekte bitmeyen bir enerjiye sahip olması beklenmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar, çalışmalar ve dünyada ilerleyen teknolojinin yenilenebilir enerjilerde kullanımı bu alanda yatırımı artırmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort