Google, Son Chrome Versiyonunda Keşfedilen Güvenlik Sarihini Yeni Aktüellemeyle Giderdi

0 12

Tam kumpasımız internet üstüneyken internet tarayıcıları da elbette makûs emelli hackerlar için uzun zamandır bir amaç vaziyetinde. Günümüzün en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome’un sahibi Google da bu sebeple tarayıcısını ve dolayısıyla kullanıcısını devamlı tehlikesiz yakalama mesullüğünü taşıyor.

Fakat Google’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı Chrome 88 versiyonu, bazı güvenlik sarihlerini de birliktesi getirdi. Yeni versiyonuyla sıfır gün hamlelerinin kurbanı olan Chrome, bu büyümenin ardından dün yeni bir versiyona yükseltildi. Firma, güvenlik sarihi hakkındaki ayrıntıları henüz açıklamadı.

Güvenlik sarihi, Google’ı aktüelleme yayınlamaya zorladı:

google chrome

Google tarafından dün paylaşılan blog yazısında Chrome internet tarayıcısının 88.0.4324.150 versiyonuna yükseltildiği açıklandı. Windows işletim sistemi kullanıcıları için yayınlanan aktüellemenin önümüzdeki yarıyıllarda Linux ve Mac kullanıcıları için de yayınlanacağı belirtildi.

Google, aynı yazıda CVE-2021-21148 adlı güvenlik sarihinin varlığından haberdar olduklarını ifade etti. Bu güvenlik sarihi, firmayı aktüelleme yayınlamaya iten güvenlik sarihiydi. Firma, kullanıcılarının çoğunluğu yeni versiyona geçmeden evvel güvenlik sarihi hakkındaki ayrıntıları paylaşmayacağını açıkladı.

Yeni aktüellemenin yanı gizeme Google, “The Great Suspender” adlı bir uzantıyı Chrome Web Mağazası’ndan kaldırdı. Ayrıca uzantı, uzantıyı indiren kullanıcıların bilgisayarlarından da silindi. Uzantının kullanıcılardan silinmesi ve mağazadan kaldırılmasının sebebiyse bulunan makûs emelli bir yazılımdı. Aynı uzantı, Microsoft Edge’in eklenti mağazasından da kaldırılmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort