Google, Haritalar’da Elektrikli Vasıtalar İçin Rota Tasarılama Özelliğini Yayınladı

0 23

Google, bugüne kadar elektrikli araba sahiplerinin seyahatlerini daha tasarılı yapabilmeleri için Haritalar’da değişik özellikleri hizmete sunmuştu. Misalin vasıta sahipleri varış noktasındaki hipotezi batarya seviyesini görebiliyorlardı. Fakat yolda yer alan şarj istasyonlarına göre rota oluşturma, Haritalar’ın bir noksanıydı.

Bugünden itibarense bu gidişat değişiyor. Google yazılımını kullanan elektrikli araba sahipleri, yeni navigasyon aktüellemesiyle beraber şarj için duracakları noktaları tasarılama imkânına kavuştular. Bu sayede kendileri için en faydalı rota, Haritalar tarafından oluşturulacak.

Şarj istasyonu hakkında bilgiler de gösterilecek:

google haritalar

Yeni özellik sayesinde vasıta sahipleri, pillerinin erimine göre hangi şarj noktalarında durmaları gerektiğini bilecekler. Google Haritalar, vasıta sahiplerine bu istasyonlarda şarj için ne kadar süre tüketeceklerini ve şarj istasyonunda hangi tip şarj girişi olduğunu da vasıta sahiplerine gösterecek.

Tesla kullanıcılarının uzun zamandır sahip olduğu bu özellik, geçtiğimiz sene iOS 14 işletim sistemiyle beraber Apple’ın Harita uygulamasına da gelmişti. Google, bu mevzuda azıcık gecikmiş olsa da en azından kullanıcılarını daha fazla bekletmeden özelliği yayınlamaya karar verdi.

google haritalar

Elektrikli arabaları Polestar ya da XC40 Recharge gibi Google yazılımı kullanmayan vasıta sahipleriyse yeni özellikten bir nebze yoksun kalacak. Özellik; mobil, Android Auto ve Apple CarPlay’deki Haritalar uygulamasında kullanılamayacak. Vasıta sahipleri, yakınlarındaki şarj istasyonlarını görebilecek olmalarına karşın Haritalar, vasıta sahiplerinin rotasını tertip etmeyecek.

Bu özelliğin faal edilmesinin yanı gizeme Google, gelecek hakkındaki tasarıları hakkında da küçük bir açıklama yaptı. Dev işletme, bugün yaptığı açıklamada Google Haritalar’ı eninde sonunda daha fazla vasıta navigasyon sistemine entegre etmeyi amaçladığını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort