GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ 

Giyilebilir teknoloji, diğer teknolojiler gibi bugün bir çoğunluğun kullandığı teknoloji türüdür. Giyilebilir ifadesinin dışında her teknolojik ürün bu türe girmez. Giyilebilir ürünler, cep telefonlarına bluetooth ile ya da bir şekilde bağlı olarak bilgiler arasında aktarımı sağlamalı. 

Giyilebilir teknoloji ürünleri birkaç çeşitte karşımıza çıkmaktadır. Kolumuza taktığımız akıllı saatler, akıllı bileklikler, sanal gerçeklik gözlükleri, akıllı kulaklıklar, akıllı giysiler, ayakkabılar, akıllı takılar ve vücuttaki implantlar gibi birkaç çeşidi bulunmaktadır. 

AKILLI SAATLER 

Normal saatlerin dışında artık hayatlarımıza girmiş bir diğer giyilebilir teknoloji ürünler arasında olan ürün ise akıllı saatlerdir. Bu saatler ile sadece saati öğrenmek değil telefona bağladıktan sonra istenildiği gibi kullanılabilir. Telefon yanınızda değilken ya da başka bir işle meşgulken gelen aramayı saatinizle cevaplayıp konuşabilir ve arama yapabilirsiniz. Gelen herhangi bir mesaj ya da bildirim saatinize düştüğünde ise bu akıllı saat ile kontrol edilebilmektedir. Kulaklığınız ile bağlanarak şarkı dinleyebilir, alarm kurabilir ve spor yaparken nabzınızı da görebilirsiniz. 

SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜKLERİ 

Sanal gerçeklik gözlükleri, giyilebilir teknoloji ürünleri arasında belki de en bilinenlerindendir. Bireylerin olduğu yer dışında 3 boyutlu bir ortamda bir gözlük sayesinde bulunabilmesidir. Bu gözlükler oyun için kullanılabildiği gibi bazı yerler, anlar ya da oluşturulan 3 boyutlu ortam için de kullanılabilmektedir. Bu gözlükler kısmi katılım ya da tam katılım olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kısmı katılım seçeneğinde katılımcı sadece görsel olarak o ortama adapte olur. Onun dışında gerçek dünya ile bir bağlantısının olduğunun hala farkındadır. 

Giyilebilir teknoloji ürünleri arasında bulunan sanal gerçeklik gözlüğünün tam katılım seçeneğinde ise amaç bireyin kendini olduğu dünyadan ve ortamdan tam olarak kopmasını hedefler. Bunun için oluşturulan küçük bir oda örneğinde gözlük dışında, ses efektleri, hareket ve projeksiyon da bu seçeneğe dahil olur. 

AKILLI GİYSİLER 

Akıllı giysiler, teknolojisiyle bilgisayara, telefona bağlı olmak üzere giyildiği takdirde insanların kalp atışlarını, nabzını, nefes alması, vücut ısısı gibi etkenleri ölçerek herhangi bir hayati değişiklik anında gerekli kişilerle iletişimi sağlayarak ölümcül anları engellemeye yardımcı olur. Ani bebek ölümü sendromunu da ölçtüğü etkenler sonucunda fark ederek bu ölümlere engel olmaktadır. 

AKILLI GÖZLÜKLER 

Giyilebilir teknoloji ürünleri arasında bulunan bir diğer ürün ise akıllı gözlüklerdir.  Normal gözlük yapısına sahip olan bu gözlüklere artı olarak, göz hizasında oluşan bir ekran ile birey çevreyi algılarken bilgi de elde etmektedir. 2014’te satımına başlanan bu gözlük fiyatının fazla olması nedeniyle beklediği satışı yapamamış ardından da geliştirmek amaçlı geri çağrılmıştır. 

AKILLI TAKILAR 

Giyilebilir teknoloji ürünleri arasına giren akıllı takılar, günümüzde şıklıklarıyla teknolojiye ayak uydurmuş ürünlerdendir. Dünyaca ünlü markalar bu teknolojiye uyarak kendi ürünlerini ortaya çıkarmıştır. Bir takı güneş enerjisiyle çalışabildiği gibi her adımınızı saymaktadır. Bir diğer tasarım ise adımlarınızı sayan ve uyku düzeninizi kaydeden bir kolyedir. Ayrıca bu kolye regl dönemini hesaplayarak yumurtlama dönemi geldiğinde haber vermektedir. 

Bir diğer giyilebilir teknoloji ürünü ise şık bir yüzük. Bu yüzük bir nevi telefon görevini görerek aramaları, takvimleri ve e-postaları hatırlatmaktadır. 

Giyilebilir teknoloji ürünleri gün geçtikçe artmakta ve olanakları da genişlemektedir. Üst düzeylere ve alanlara ulaşan bu teknoloji ile hayati ve günlük beklenmedik sağlık sorunları sonucunda yalnız bırakmayarak bu sorunlara engel olmaktadır. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort