Geçmişten Günümüze iPhone Modelleri

Geçmişten Günümüze iPhone Modelleri 

iPhone ilk olarak bizlere, 9 Ocak 2007′ de Steve Jobs tarafından tanıtılmıştı.  13 yıldır bizlerle olan iPhone, teknoloji geliştikçe son teknoloji telefonlar çıkartmaya devam ediyor. Her yıl düzenli olarak gelen iPhone çoğu telefon kullanıcılarının en büyük hayallerinden biri. Özellikle son çıkan X serisinden sonra iPhone kendini dünyaya göstermeye devam ediyor. Aslına bakarsanız ilk çıkan iPhone ile son çıkanlar arasında büyüklük dışında pek bir fark yoktu. Ta ki X serisine kadar…  

Hadi gelin dünyanın en çok satan geçmişten günümüze iPhone modelleri 

iPhone Original 2G 

İlk olarak 29 Haziran 2007 yılında dünyaya tanıtılan iPhone ‘nun diğer telefonlardan farklı bir özelliği vardı.  İlk defa dokunmatik ekran kullanan Apple, o zamanlara göre oldukça büyük ekran olan 3.5 inç bir ekran hazırlamıştı. Tamamı ekrandan olan iPhone ‘nun sadece orta tuş özelliği vardı.  

2G bağlantı teknolojisini kullanan iPhone Original 2G modeli, multi-touch ekranı ve kaydırma kilit ekranı ile büyük ilgi gördü. İlk iPhone, 11,6 mm kalınlığındaydı ve üzerinde sadece 5 düğme vardı. Etrafı için ise krom kaplama metal çerçeve kullanılmıştı.  

iPhone 2G modeli, zamanın en çok satın alınan telefonu olarak 1.5 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaştı. Bu şimdiki zaman için az görünse de o zaman için bu miktar oldukça fazlaydı. 

 

IPHONE 3G 

iPhone 3G , 9 Haziran 2008′ de tanıtılmıştır. Apple tarafından internet özelliklerini destekleyen 2. nesil iPhone’dur.  

İlk iPhone Original 2G’den farklı olarak birçok şeyi güncellenmiş ve kasası yenilenmiştir. Siyah ve beyaz renklerinde 2 çeşit renk olarak üretilmeye başlanmıştır. Birinci iPhone 2G 3,5 inç iken iPhone 3G 5 inç boyutunda ve 3G 2MP kamera ile üretildi. 

9 Haziran 2008′ de Apple’ın iPhone 3G, 3G interneti destekleyen ve iPhone 2G’nin biraz daha ilerletilmiş iPhone modeli oldu denilebilir. Tasarım ve teknik olarak çok büyük bir farklılık sunulmadı. Farklılıklardan birkaçı ise işletim sistemi ve bataryası geliştirilmişti.  

Bu iPhone 3G modeli, Türkiye’de satışa sunulan ilk iPhone modeliydi. Toplamda 6.1 milyon satış rakamı ulaşmıştı. Ve bu ilk telefonun 3 katı değeri katlandı demekti.  Böyle bir başarıyla da bütün dikkatleri üzerine çekmişti.   

 

 

IPHONE 4 

Şu zamana kadar birbirine benzeyen iPhone modelleri, iPhone 4 ile büyük bir değişim yaşadı.  7 Haziran 2010 yılında Steve Jobs tarafından tanıtılan iPhone 4, Apple’ın çok satan modellerinden biri olmayı başardı. 40 milyon gibi bir satır rekoru var iPhone 4’ün. Sanıyoruz ki Apple çıkardığı her telefon çok satanlar listesine sokmayı başarıyor. Apple, iPhone 4′ te ilk kez paslanmaz çelik kasa kullandı.  

Bunun yanında daha güçlü cam ve retina ekran kavramını da hayatımıza getirmeyi başardı.  Ön yüzüne eklenen kamera ile birlikte diğer ön kameraya sahip iPhone cihazlarıyla karşılıklı görüntülü konuşma yapmayı mümkün kıldı. 

Yine 3.5 inç ekran genişliğine sahip iPhone 4, 5 mega piksel kameraya sahipti. Diğer modellere göre ekran çözünürlüğünü çok üst seviyelere taşımıştı. Bu modelle birlikte iPhone’de ilk kez beyaz ekran çıkmıştır. 

IPHONE 5 

iPhone 5, 12 Eylül 2012 tarihinde tüm dünyaya sunuldu. Apple’ın 2012 yılında çıkardığı, dokunmatik bir akıllı telefondur. 8MP kamera ve f/2.4 diyafram değeri ile öne çıkmaktaydı. Son modellerine göre daha büyük, daha hafif ve inceydi. 125 milyon üzeri satış rakamına ulaşan bir satış rekoru kırmıştır. 

İlk defa 4G desteği sunan iPhone modeli 4 inç ekran genişliğine sahipti. 

IPHONE 5S 

20 Eylül 2013 tarihinde Apple CEO’su Tim Cook tarafından dünyaya tanıtılmıştır.  Bu modelde özellikle işlemci ve kamera özellikleri üzerinde epey bir uğraşılmıştır. İphone “s” serilerinde olduğu gibi kamera özellikleri geliştirilen bu telefon parmak izi “ touch ıd” teknolojisine sahip ilk akıllı telefon ve iPhone modeli oldu. 

IPHONE 6S- IPHONE 6S PLUS 

9 Eylül 2015 tarihinde Apple’ın CEO’su tarafından dünyaya tanıtılmıştır. IPhone 65 ve IPhone 6 aynı tasarımdır. Ancak bize göre IPhone’nun en güzel telefonlarından biridir 6S ve 6S PLUS. Hem fiyat hem kamera açısından insanların göz bebeğidir. Renk seçenekleri ise oldukça yüksektir. Gümüş, Altın, Uzay Grisi, Rose Altın gibi birçok seçenekleri vardır. 

 

IPHONE 7 – IPHONE 7 PLUS 

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus 7 Eylül 2016 tarihinde, Apple’ın CEO’su tarafından dünyaya tanıtılmıştır. Türkiye’de ise biraz daha geç satışa sunuldu. 14 Ekim 2016 tarihinde ön satışa sunulmuştur. Depolama seçenekleri 32, 128 ve 256 GB’dır. Arka kamera 12MP ön kamera ise 7MG tercih edilmiştir. 2017 yılının en hızlı telefonu olarak gösterilmiştir. 

IPHONE 8- IPHONE 8 PLUS 

12 Eylül 2017 tarihinde iPhone 7’nin ardından Apple CEO’su tarafından dünyaya duyuruldu. İlk olarak 22 Eylül 2017’de çıkış yapan telefon Türkiye’de 20 Ekim 2017’de satışa sunuldu. 

Her iki model de 64 GB ve 256 GB hafıza seçeneği vardır. Her iki telefon da retina ekrana sahip, 8 modeli 4,7 inç ekrana ve 1334×750px çözünürlüğe sahip. Kablosuz şarj özelliğiyle öne çıkan bu modeller tasarım olarak arka kapağı çelik değil cam ile kaplıdır. Bu bizim daha çok hoşumuza giden bir görüntü oldu.  

IPHONE X 

12 Eylül 2017’de Apple CEO’su tarafından iPhone 8’in ardından duyuruldu. Model 3 Kasım 2017’de satışa sunuldu. Bu telefonun adına X denmesinin sebebi roma rakamlarında 10’un X’ e denk gelmesi sebebi ve iPhone’nun kuruluşunun 10. yılını temsil ediyor. Neredeyse çerçevesiz tasarımı ve iPhone’un bilindik orta tuşunun olmaması daha büyük ekran özelliğine fırsat verdi. Gelişmiş derinlik algılamalı çift kamerası ve Face ID olarak bilinen bir yüz tanıma sistemi de bulunuyor.  

IPHONE 11 

iPhone 11, 10 Eylül 2019′ da Apple tarafından iPhone 11 Pro ile birlikte dünyaya duyuruldu. Üç depolama seçeneği vardır. 64 GB, 128 GB ve 256 GB. iPhone 11 çift arka kamerası ile dikkat çekmeyi başarıyor. 6.1 inçlik ekranı ve 4 metre derinlikte suya 30 dakika dayanabiliyor. 12MP çözünürlükte iki adet sensöre sahiptir. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort