Fotoğrafçılığın Püf Noktaları

İster acemi olan ister profesyonel fotoğrafçı, deneyiminiz ne kadar olursa olsun her zaman bazı ipuçları vardır. Yazımızda uğraşmak zorunda kaldığınız bazı sorunların yanı sıra fotoğrafçılığın püf noktalarını sizlere sunmaya çalıştık.

  • Fotoğraflarınızda Altın Oran Kuralını Uygulayın

Altın oran kuralı fotoğrafı dokuz eş parçaya böldüğünüz zaman oluşacak 4 kesişim noktasına vurgulamak istediğiniz objeyi yerleştirerek daha iyi algılanmasını sağlamış olursunuz. Bazı makineler otomatik olarak ekranı 9 parçaya bölmektedir. Bunu kullanarak bu kuralı gerçekleştirebilirsiniz. Altın orana göre çekilmiş bir fotoğraf örneği.

  • Kameranızı sarsmaktan kaçının!

Kamera sarsıntısı veya titremesi beraberinde fotoğrafta bulanıklığı da getirecektir. Bu gibi sorunları engellemek için:

  • Öncelikle kameranızı düzgün tutmak zorundasınız. İki elinizi vücudunuzu da sağlam bir şekilde konumlandırarak lens çevresini yakın durmalısınız.
  • Ayrıca lens odak uzunluğuna uyan bir deklanşör hızının olduğundan emin olmalısınız. 100mm lens kullanıyorsanız deklanşör hızı saniyenin 1/100’ü olmalıdır.
  • Bir tripod ya da monopod kullanmalısınız. Bu gibi imkanlar yoksa ağaçlar ya da duvarı kullanabilirsiniz.
  • Sunny 16 kuralını es geçmeyin!

Sunny 16 kuralı ile güneşli bir günde kameranızın hangi açıda kaç metre duracağına dair bilgi edinebilirsiniz. Görüntünün az veya çok net olduğunu doğrulayabilirsiniz. Kamera görüntüsünü LCD ekranında yorumlayabilirsiniz. Işığı doğru yakalamak için bu kural önemlidir. Güneşli bir günde çekeceğiniz fotoğraflarda makinenizin ayarlarını şu şekilde yapmalısınız.

  • Bir Polarizasyon Filtresi kullanın!

Lens oluşturmak için bir filtre satın alabilirsiniz ve polarize yapabilirsiniz. Bu filtre, metal ve cam gibi görüntülerin yansımalarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Gökyüzü renkleri artacağı gibi merceğiniz de korunacaktır. Polarizör için önerilen model daire modelidir.

  • Derinlik Duygusunu oluşturun

Çekeceğiniz fotoğrafların kalite ölçümü aşamasında derinlik duygusu oluşturulması önemlidir. Özellikle manzara fotoğrafı çekerken gerçekten başka bir deyişle, orada hissettirmek ve derinlik duygusu katmak gereklidir. Bunun için geniş açı lensi kullanabilirsiniz. Ölçek duygunuz size yardımcı olacaktır. Tripod kullanmanız gerekebilir, deklanşör hızı da bu hususta önemlidir.

  • Basit Fotoğraflar Çekmeye Çalışın!

Basit bir yaklaşım dijital fotoğrafçılık için önemlidir. Öncelikle neyi nasıl çekeceğinize karar vermelisiniz. Nötr renkler ve sade desenler kullanmanız ve arka planı da basit renkler seçmeniz fotoğrafınıza değer katacaktır.

Odak noktanızı iyi şekilde ayarladıktan sonra başarıyı yakalayabilirsiniz.

Başarılı fotoğraflara ulaşabilmek adına yukarıda belirtilen maddeleri eksiksiz uygulamanız sizlerin yararına olacaktır. Fotoğrafçılığın püf noktaları, basit çalışma ve iyi odaklanmadan geçmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort