Cep telefonuna indirilen emin olmayan uygulamalar canı yakabilir

0 18

Teknolojinin hem yaşamı basitleştirdiğini hem de kullanım alışkanlıkları açısından değişik tecrübeler sunduğunu söyleyen Şahsi Bilgileri Koruma Uzmanı Av. Gamze Özçelik, cep telefonuna indirilen uygulamaların kullanıcılardan istediği izinlere bu sebeple çok dikkat edilmesi gerektiğini kaydoldu.

Özçelik, “Cemiyette WhatsApp’ın saklılık siyaseti ile alakalı bir farkındalık oluştu ancak bu yeterli değil. Cep telefonundaki tam uygulamalar kullanıcılardan bir ekip izinler ister. Bu izinin bir kısmı programın sıhhatli çalışmasını sağlarken, bir kısmı da kullanıcıya ait saklı bilgileri afaki yere toplar. Kullanıcılar tüm uygulamaları cep telefonuna indirmeden bir defa daha düşünmeli. Özellikle emin olmadığını düşündüğünüz uygulamaları cep telefonunuza indirmemelisiniz. Uygulama ile alakalı uygulama mağazasına yapılan yorumları dikkatli okumalısınız. Özellikle surat değiştirme programları, sanal hoşlaştırma programları, ses kayıt programlarının pek çoğunun popüler uygulama mağazalarından kaldırıldığını ya da kısıtlandığını söylemekte verim var. Bir uygulamayı telefonunuza indirmeden evvel uygulamanın emin olup olmadığına, sizden hangi izinleri istediğine emin olun. Emin olmadığınız uygulamaları cep telefonunuzdan hemen kaldırın” dedi.

- Advertisement -

“Aktüelleme geri çekilmeli”

WhatsApp’ın 15 Mayıs’a ertelediği aktüelleştirmeyi tamamen geri sürüklemesi gerektiğini söyleyen Av. Gamze Özçelik, “WhatsApp, şu anda pek çok kullanıcının şahsi bilgisine çok rahat ulaşım sağlayabiliyor. Cep telefonunuza uygulamayı indirdiğinizde hesap bilgilerinizi, iletilerinizi, gidişat irtibatlarınızı, görüntü ve resimlerinizi, operasyon ve ödeme bilgileriniz gibi pek çok bilgiye işletmenin ulaşmasını sağlarsınız. WhatsApp’ın saklılık siyasetinde yaptığı aktüelleme Avrupa ülkelerine içermiyor. Zira Avrupa’da böyle bir işe kalkıştığınızda çok ciddi yaptırımlarla karşılaşırsınız. Burada bir çifte standart var. Saklılık kontratının 15 Mayıs’a ertelenmesi doğru değil. Bu uygulama tamamen geri çekilmeli. Avrupa’da yaşayan yurttaşlar bu kontrattan nasıl muaf yakalandıysa, Türkiye’deki kullanıcılar da bu saklılık kontratından muaf yakalanmalı” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort