BiP’e 3 günde 4,6 milyon yeni kullanıcı katıldı

0 23

İrtibat ve hayat platformu BiP’e, son 3 günde 4,6 milyon yeni kullanıcı katıldı. Verilen bilgiye göre, BiP’teki tüm bilgiler yüksek güvenlikli şifreleme ile Türkiye’deki Turkcell bilgi merkezlerinde korunuyor. Cerrah bağımsız olarak 192 ülkede kullanıma sunulan BiP, iletileşme, sesli ve görüntülü arama özellikleri ile aralıksız ve tehlikesiz irtibat ihtimali sunuyor. Yakın zamanda Digicel, Turkcell’in iştiraki Lifecell Ventures ortaklığıyla, BiP’i faaliyet gösterdiği 32 ülkede alıcılarının kullanımına sundu. Yalnızca Karayipler bölgesinde BiP’in 1 milyonun üzerinde alıcısı bulunuyor.

“İzinsiz hiçbir bilgiyi almıyoruz”

Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Mesul Genel Müdür Takviyecisi Ataç Tansuğ, kullanıcıların bilgilerini üçüncü taraflarla paylaşma lüzumluluğu olmaksızın BiP’i kullanmaya devam edebileceklerini söyledi. Tansuğ, “Cerrah mühendislerinin 2013 senesinden beri geliştirdiği BiP uygulamamız son 3 günde büyük bir alakayla karşılandı. Uygulamamızda kullanıcılarımızın bilgilerini azami güvenlikli Turkcell bilgi merkezlerinde Türkiye hudutları içerisine gizliyoruz. Bu stildeki uygulamalarda ehemmiyetli olan hizmetin sunulabilmesi için zorunlu bilgilerin kullanıcılardan onayları dahilinde alınması, işlenmesi ve hizmetin sunulması için zorunlu olduğu miktarda paylaşılmasıdır. Misalin bir irtibat uygulaması olan BiP kullanıcılarına arama ve iletileşme hizmetlerini sunabilmek için kılavuza ulaşım izni arz etmektedir” diye konuştu.

- Advertisement -

Uygulamada izinsiz hiçbir bilgiyi almadıklarını, işlemediklerini ve paylaşmadıklarını vurgulayan Tansuğ, “Bu mevzuda tüm kullanıcılarımızın içi rahat olabilir. 192 ülkedeki kullanıcılarımız arasında da hiçbir ayrımcılık yapmıyoruz. Alıcılarımızın geri bildirimlerini dinliyor, arzları mevzusunda çok süratli bir biçimde aksiyon alıyoruz. Dolayısıyla düzenlenmesi gereken bir şey varsa elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız” dedi.

Verilen bilgiye göre, uygulamanın bilgileri cerrahın İstanbul ve Ankara’daki beynelmilel güvenlik sertifikalarına TLS sahip bilgi merkezlerinde saklanıyor. Uygulamada iletilerin iletildiği aygıtlar ve sunucular arasındaki tam irtibat beynelmilel standartlara uygun şekilde TLS şifreleme usulüyle tehlikesiz bir biçimde taşınıyor. Rastgele bir üçüncü kişi araya girip iletilere ulaşamıyor ve okuyamıyor. Uygulamadaki yedekleme ayarı açılmadıysa iletiler sistemlerde karşı tarafa iletilene kadar şifrelenerek geçici bir müddet saklanıyor ve ileti iletildikten sonra sistemlerden tamamen siliniyor. Kullanıcı yedekleme ayarını açarsa paylaşımlar bilgi merkezlerinde şifrelenerek saklanıyor.

Uygulama, Türkiye’nin lüzumlarına uygun geliştirilen özellikleriyle de fark oluşturuyor. Misalin, keşfet kısmında yer alan muhtelif kanallar ile kullanıcılarına bilgilendirici ve cümbüşlü içerikler sunan uygulama, Sağlık Bakanlığı ile iş birliği yaparak Koronavirüs Bilgilendirme ve Danışma Kanalı da açtı. Cerrah ayrımı olmadan BiP kullanıcıları bu kanal üzerinden koronavirüs testi yapabiliyor ve zorunlu gidişatlarda ALO 184 Sağlık Bakanlığı İrtibat Merkezi Danışma Hattı’na fiyatsız erişebiliyor.

Uygulamanın Acil Vaziyet özelliği ile kullanıcılar afet vaziyetlerinde, vaziyet bilgilerini ve konumlarını network kesintisi olsa dahi tek tuşla aralıksız irtibat sağlıyor. Tercüme özelliği ise anlık iletileşme sırasında 106 değişik dilde sohbet etmeyi muhtemel kılıyor. Uygulama, kullanıcılarının gelen iletileri çevrilmiş olarak görüntülemelerini sağlıyor ve yolladıkları iletileri anlık olarak çeviriyor. BiP’e özel kaybolan ileti mahareti sayesinde, sevk edilen iletiler seçilen müddet süresince takipçinin sohbet ekranında görünüyor ve tanımlanan müddet dolunca otomatik olarak siliniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort