Ayakkabı Genişletme

0 71

Ayakkabı Genişletme

Vitrinde duran ve çok beğenilen ayakkabı modeli, bazen ayakta rahatsız edici bir şekilde durabilir. Bunun en önemli sebebi ayak numarasına göre alınmış olsa da ayakkabının kalıbının dar olmasıdır. Bazı kullanıcılar, ayaklarının küçük ve zarif görünmesi için de bir numara küçük ayakkabı almayı tercih eder. Bu gibi durumlarda hem konforlu bir yürüyüş engellenir hem de ayak sağlığı tehlikeye girer. Özellikle ayak parmaklarının kemik yapılarının bozulmaması için ayağa tam oturan ayakkabı seçilmesi çok önemli. Dar ayakkabının eğer bir numara büyüğü ile değiştirilme şansı yoksa ayak sağlığı açısından aşağıdaki ayakkabı genişletme yöntemleri denenebilir.

Dar spor ayakkabı nasıl genişletilir?

Spor ayakkabı, genellikle rahat yürüyüş ve koşu veya basketbol, futbol gibi spor aktiviteleri için tercih edilir. Hal böyle olunca spor ayakkabının içinde ayağın çok rahat etmesi gerekir. Ancak bazı spor ayakkabılar, üstündeki numaraya rağmen bir numara küçük kalıba sahip olabilmekte. Spor ayakkabı genişletme, diğer malzemelerden yapılan ayakkabılara göre daha kolaydır. Çünkü, spor ayakkabının imal edildiği malzemeler esnemeye ve genişlemeye daha uygun yapıdadır. Dar gelen spor ayakkabının kalın spor çorabıyla birkaç gün giyilmesi önerilir. İki üç gün koşu, yürüyüş ya da basket oynama gibi aktiviteler yapıldığında spor ayakkabının kalıbı, ayağa göre şekil alarak genişleyecektir.

Islak gazete kâğıtları, ayakkabı genişletmeye yarar mı?

Bir düğün, mezuniyet balosu ya da bayram için çok beğenilerek internetten sipariş edilen ve son dakika gelen ayakkabı, ayağı fena halde sıktı ve ürünü geri gönderip değiştirmek için yeterli vakit yok. Böyle bir durumda ayakkabiyi genişletmek için ne yapmali sorusuna hızlı bir cevap vermek gerekir. Bu cevap da yıllardır kullanılan ve her zaman kesin çözüm sunan ıslak gazete kâğıtları olacaktır. Ayağa dar gelen ayakkabılar burunları aşağı gelecek şekilde dikilir ve içlerine akşamdan ıslak gazete kâğıtları konur. Ayakkabılar, sabaha kadar gazete kâğıtlarının yardımıyla bir numara genişleyecektir.

- Advertisement -

Deri ayakkabı genişletmek için ne yapmalı?

Günlük ve iş yaşamında sıklıkla tercih edilen deri ayakkabıların bakımını ve ömrünü korumak, diğerlerine göre daha zordur. Derinin yapısı da esneme ve genişlemeye dirençlidir çünkü deforme olma, yırtılma ihtimali yüksektir. Peki zarar vermeden ve formunu bozmadan deri ayakkabı nasıl genişletilir? Ayağı çok sıkan deri ayakkabı, bir ayakkabı tamircisine götürülerek kalıba koydurulabilir. Derinin narin yapısından dolayı, ayakkabıyı kalıba koydurmak daha güvenli bir çözüm olacaktır.

Ayakkabının kalıbı nasıl genişler?

Kullanılan malzemesi ne olursa olsun ayakkabı büyütme için işe yarar çözümlerden biri de içine ahşap ayakkabı kalıbı koyarak bekletmektir. Ayrıca ayakkabı nasıl genişler sorusuna verilecek birçok cevaptan en hızlı işe yarayanların arasında saç kurutma makinesi gelir. Ayakkabının yüzeyini ıslatarak yüksek ısıda saç kurutma makinesi tutmak da ayakkabının bir kalıp genişlemesini ve ayağın rahat etmesini sağlayacaktır.

Bütün bu yöntemler ayakkabının genişlemesini ve ayakların rahat etmesini sağlamıyorsa, ayak ortopediğinin sağlığı açısından ayakkabı mutlaka ayağa tam oturacak, rahat bir modelle değiştirilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort