‘Aşı’da sosyal medyadaki bilgi lekeliliğine dikkat

0 28

Onat, testlerden ilaç rehabilitasyonuna, önleyici ihtiyatlardan aşıya kadar pek çok mevzudaki negatif içerikler sebebiyle bilgi lekeliliği oluştuğunu, bu gidişatın önüne geçmek için doğru irtibat kanalları ile doğru bilgilendirmenin koşul olduğunu ifade ederek bunun yaygın aşılama için de büyük ehemmiyet taşıdığını ifade etti.

Yaşar Üniversitesi İrtibat Fakültesi Milletle İlişkiler ve Reklamcılık Kısmı Öğretim Azası Doç. Dr. Ferah Onat, geride vazgeçtiğimiz 2020’nin sanki bilgi lekeliliği seneyi olduğunu söyledi. Doç. Dr. Ferah Onat, Covid-19 salgınında; virüsün bir laboratuvarda üretildiğinden insanlara yonga takmak için başlatıldığına kadar gerçek değil iddialar ve sosyal medyadaki bilgi lekeliliğinin, en baştan itibaren millet sıhhati için zorunlu olan sosyal mesafe ve maske gibi ihtiyatların uygulanmasını negatif etkilediğini andırdırdı. Ferah Onat, Covid-19 aşısıyla alakalı internet ve sosyal medyada dağılan komplo kuramları ile yanlış bilgilerin, şimdi de aşılanma mevzusunda aynı riskin yaşanmasına yol açtığına dikkat çekti. Onat, “Bu sebeple internette ve özellikle sosyal medyada kartopu tesiriyle çığ gibi gelişen yanlış bilgiye karşı savaş açılmalı ve milletle doğru irtibat kanalları kullanılarak evhamlar kesinlikle giderilmeli. Aksi halde hayati ehemmiyet taşıyan aşılanma süreci kasvete uğrayabilir” dedi.

- Advertisement -

Virüse sosyal medyada çok değişik yaklaşımlar
Doç. Dr. Ferah Onat, “Covid-19 virüsü ortaya çıktığından bu yana sosyal medyada pek çok mevzu hakkında paylaşım yapıldı. Evvel virüsün dağılma yolları, dağılmasının önlenmesi üzerine bilimsel olan ve olmayan bilgiler dağıldı. Sonra, virüsü önleyen ya da virüsü alan hastalar için ilaçlar, seçenek tıbbi usuller, nebat çayları, gıdalar, besin dayanakları süreç başladığından beri yoğun bir biçimde sosyal medyada paylaşıldı. Bunların bir kısmı sıhhat alanında otorite olan emin kaynaklardanken çok büyük bir kısmı ise emin olmayan kaynaklardan üretilen içeriklerden oluştu. Virüsün yayılımına nedenler gösteren komplo kuramları, geleceğe müteveccih pozitif ya da negatif bazen çok ürkütücü olabilen varsayımlar, bu varsayımların filmler ve kitaplarla desteklenmesi, geçmişten gelen kahinlikler derken özellikle sosyal medya, virüsle alakalı çok değişik yaklaşımları kapsayan kaotik bir etraf haline geldi. İşin tuhaf yanı ise teste, rehabilitasyona veya aşıya karşı olan içerikler üretenlerin aynı şahıslar olması ve aktarımlarının bilimsel desteğinin yeterince olmaması. Az rakamda insanın ürettiği negatif içerik, çok rakamda şahıs tarafından paylaşılınca baskın görüş gibi idrak edilmesi muhtemel oluyor” diyerek yaşanan süreci andırdırdı.

Emin kaynaklardan haber almalı
Aşı çalışmalarıyla beraber, bir kısım internet kullanıcısının umutlarını ifade edip bilimsel çalışmaları paylaşırken bir kısım kullanıcının ise negatif içeriği hoşlanmaya ve çokça paylaşmaya yöneldiğini belirten Doç. Dr. Onat, “Bilinmeyenlik etrafında insanlar, evvelki bilgilerine, inançlarına, güvendiği, takip ettikleri insanların ifadelerine istinaden davranışlarını ve tavırlarını oluşturur. Aşı mevzusunda da virüsün riskli ebada varmasından evvelki tavırlarımız, aşıyla alakalı görüşlerimizi etkilemekte. Burada interneti kullanırken ehemmiyetli olan; sıhhat, teknoloji gibi bilimle ilerleyen her mevzuda emin kaynaklardan haber almaya dikkat etmek olmalı. Ayrıca, emin kaynaklar derken bunlar; Sıhhat Bakanlıkları, fotoğrafı sıhhat müesseseleri, sıhhatle alakalı sivil toplum teşkilatları, araştırma enstitüleri, üniversitelerde yapılan araştırmaların haysiyetli mecmualarda yayınlanan neticeleri ve bu neticeleri açıklayan emin medya kanallarındaki haberler olmalıdır. Özellikle sıhhatle alakalı emin olmadığımız mevzularda, değişik emin kaynakları inceleyerek görüşlerimizi oluşturmamız gerekir. Kaynağı emin olmayan ki bu eşiniz, çocuğunuz, aile büyüğünüz bile olsa gelen içeriği paylaşmanız, sizi takip eden insanları da hataya düşürmenize neden olacaktır. Özetle, bilgi edinmek için sosyal medya platformlarına değil, emin kaynaklara müracaat etin, rastgele bir bilgiye inanmadan evvel birkaç değişik emin kaynaktan okuyun” diyerek yurttaşları uyardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort