Apple Music Nedir ?

Apple Music Nedir 

Apple Müzik; Apple şirketi tarafından geliştirilen ve yaklaşık 70 milyon şarkıyı dinlemeye olanak sağlayan müzik dinleme servisidir. Abone olanların 3 ay ücretsiz dinleme imkanına sahip olduğu uygulamada 100 bin şarkı indirme imkânı bulunuyor. Apple Music nedir diye soruyorsanız Apple Music ile müzikler ve klipler reklamsız oynatılabilir, özgün programlar, konserler ve özel içerikler izlenebilir. 

Apple Music’in Ortaya Çıkışı 

Apple Music, 8 Haziran 2015’te duyuruldu. Apple, 2014 yılında ses ekipmanları üreticisi Beats Electronics’i satın alarak Beats Müzik’in sahibi oldu. Apple Music nedir Sorusunu insanlar birbirine sorarken uygulama 30 Haziran 2015’te dünya genelinde 100’ün üzerinde ülkede kullanıma sunuldu. Daha sonra Apple firmasının yaptığı açıklama ile Eylül 2016 itibarıyla Apple Music yaklaşık 17 milyon aboneye ulaştığı öğrenildi. Aralık 2016 itibarıyla da Apple Music 20 milyondan fazla abone almaya başladı. 

 

Apple Music Uygulamasının Özellikleri 

Apple Music nedir sorusunu incelemeye başlayalım. Apple Müzik uygulaması ile kullanıcılar kendi cihazlarına dinlemek istedikleri müzikleri indirebilir, önceden oluşturulan oynatma listelerini de dinleyebilir. Ayrıca sanatçıların hayranları için medya platformu bloğunda paylaşımlar yapabilir. iTunes Radyo’nun bazı özelliklerini içeren ve Siri sesli komutlar ile entegre edilen uygulama kullanıcı beğenisine göre müzik önerileri sağlar.  iTunes Radyo’nun yanı sıra 24 saat boyunca 100’den fazla ülkeye canlı yayın yapan İnternet radyo istasyonu Beats 1’i ve sanatçıların yayınlarını, fotoğraflarını, videolarını ve şarkılarını abonelerle paylaşmalarını sağlayan blog platformu Connect’i de içerir. Apple Music uygulaması ile 165 ülkedeki müzik tutkunları için Apple Music Hits ve Apple Music Country olmak üzere iki yeni radyo istasyonu da müzik severler için yayına başladı. 

Apple Music’te Ana Bölümler 

Apple music nedir sorusunda en önemli bölümlerden bir tanesi uygulamada bulunan ana bölümlerdir. Kullanıcıların cihazlarını isteğe bağlı olarak kendi cihazlarına aktarmak için müzik seçmelerine veya “müzik uzmanları” küratörlüğünde mevcut bir çalma listesini kullanmalarına olanak tanıyan Apple Müzik uygulaması “Kitaplık”, şarkıları “Oynatma Listeleri”, “Sanatçılar”, “Albümler”, ‘Şarkılar’ veya ‘İndirilen Müzik’ gibi seçenekler içerir.  Görüntüleme seçenekleri kullanıcının müzik koleksiyonunu gösterir. ‘Kütüphane’ sekmesi son zamanlarda kütüphaneye eklenen müzikleri gösterir. ‘For You‘ bölümü kullanıcıya müzik önerir.  ’Göz at‘, ‘Yeni Müzik’, ‘Videolar’, ‘En İyi Grafikler’, ‘Küratörlü Oynatma Listeleri’ ve ‘Türler’ gibi kategorilerin yanı sıra popüler sanatçılardan gelen yeni albüm yayınlarını da gösterir. ‘Radyo’ sekmesi kullanıcının tercihlerine bağlı olarak müzik türüne veya sanatçıya özgü müzik çalan reklam destekli istasyonlar gibi iTunes Radyo’nun bazı yönlerini içerir. 

Uygulamanın Cihazlara Uyumluluğu 

Apple Music, iTunes 12.2 sürüm veya üstü, İOS 8,4 veya üstü ve Apple Watch cihazlarıyla uyumludur. 10 Kasım 2015’te Apple Music uygulaması, Android cihazlar ve Apple TV için destek kabul etti. 

Apple Music Nasıl Dinlenebilir? 

Apple music nedir sorusunda en çok merak edilen kısım da nasıl dinlendiğidir. Apple Music, Apple cihazlarında yerleşik olarak bulunuyor. Apple cihazının yanı sıra music.apple.com sayfasından veya diğer online yayın platformlarından, akıllı TV’lerden, akıllı hoparlörlerden, Android, Windows cihazları gibi birçok platformdan da dinlenebilir. 

Uygulama, kullanıcılar için favori parçaları indirip online veya offline dinleme, gerçek zamanlı şarkı sözü takibi, tüm cihazlardan erişim, kullanıcıya özel seçilen yeni müzikler ve editörler tarafından hazırlanan çalma listeleri gibi özellikler sunuyor. Ayrıca bunlara özel içerikler de ekleniyor. 

Apple Music Nasıl İndirilir? 

Apple’ın müzik uygulamasını kullanabilmek için iOS 8.4 versiyonunu iPhone’a veya iPad’e indirmek gerekiyor. Bu güncellemeyi yaptıktan sonra kullanıcı, ana ekranda Apple Music simgesini görebilir. Ancak kullanıcı iPhone veya iPad modeli güncellemek istemezse App Store’a girerek ‘Apple Music’ uygulamasını bulması yeterli olur. Apple Music’i bilgisayardan dinlemek için iTunes’un en güncel sürümüne sahip olmak yeterli. İTunes arşivine Apple Music şarkıları eklendiğinde, şarkının türünün Apple Music olduğunu görülebilir. AAC Apple Music “For You” bölümünden iTunes arşivine şarkı indirildiğinde ses dosyası indirilen şarkıların M4P diğer yetkisiz cihazlarda kopyalanamayan veya çalınamayan DRM korumasına sahip olduğu görülebilir. 

Apple Music’in Büyüme Süreci 

Apple music nedir sorusunu diğer başlıklarda inceledik. Şimdi de büyüme sürecine bakalım. Apple Music, şubat ayında yaklaşık 11 milyon aboneye ve Nisan ayında 13 milyon abone sayısına yükseldi. Şubat 2016’da 113 ülkede   piyasaya çıkmasının ardından dünyanın pek çok alanına ulaşınca rakip müzik akış hizmetleri kapsam dışı kaldı. Apple firması Haziran 2016’da Dünya Genelinde Geliştirici Konferansı’nda (WWDC) Apple Music’in 15 milyon abone sayısını geçtiğini açıkladı. Uygulama, Eylül 2016’da 17 milyon aboneyi geçmesinin ardından Aralık 2016’da 20 milyon aboneye ulaştı. 

Ağustos 2016’da global ticaret ve finansal haberlere yer veren Bloomberg Radio hizmetinin şu an Apple Music’de ABD, Almanya, Hong Kong ve Japonya dahil olmak üzere dünyanın 100’den fazla ülkesinde kullanıma sunulduğunu açıkladı. Eylül 2016’da Apple şirketi Apple Music abonelerine “Yeni Müzik Karışımı” olarak adlandırılan kişiselleştirilmiş müzik çalma listelerini sunmaya başladı. 

Uygulamanın Telif Hakkı Ödeme Politikası  

Apple Music 2015 yılında 3 ayda bir ücretsiz deneme süresi boyunca müzik servisinde şarkıları yayınlanan sanatçılara ödeme yapmayacaklarını belirten kararını açıkladı. Karara gelen tepkiler ve bazı sanatçıların albümlerini uygulamadan geri çekmesi üzerine Apple politikasını değiştirdi ve Apple Music’in ücretsiz deneme süresi boyunca bile akış için sanatçıya ödeme yapma kararı aldı. 

Apple Music Uygulamasının Dizaynı 

Apple Music tasarımı parlak bir görünüme sahiptir. Ekran için büyük ölçüde beyaz renk tercih edilirken menüleri, simgeleri ve düğmeleri vurgulamak için pastel kırmızı renk kullanılır. Uygulamanın tasarımı gezinmek için biraz zor olsa da sunulan seçim platformları ile kullanıcının kendini evde hissetmesi amaçlanmıştır.  Uygulama, tüm iPhone ve diğer iOS cihazlarda varsayılan olarak bulunur, ancak Android cihazından uygulamayı kullanmak için, Play Store’dan indirme işlemini gerektirir. 

Apple music nedir sorusunu bu yazımızda sizler için inceledik. Apple Music içerdiği çeşitli müzik listeleri ve kullanım avantajları ile müzik severlerin tercihi oldu. Gelişen süreç içerisinde yeni özellikler uygulamaya dahil edildikçe elindeki ile yetinmek istemeyen müzik tutkunlarının tercih sırasında üst sırada olmaya devam edecek. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort