Android 12’den İlk Ekran Görüntüleri Geldi: İşte Yeni Arayüz

0 24

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Google, dün haysiyetiyle Android 12’nin ilk geliştirici önizleme versiyonunu yayınladı. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde duyurulacak olan versiyonun ilk önizleme versiyonunu tahlile başlayan geliştiriciler de daha çok Google’ın sakladığı özelliklere odaklandılar. Bu bağlamda kodlar üzerine yoğunlaşan geliştiriciler, Android 12 ile yaşamımıza girebilecek büyük bir yeniliği ortaya çıkardılar.

Geliştiriciler tarafından yapılan ilk bakışa göre Android 12, tertemiz bir arayüzün kullanılmasına ihtimal tanıyacak. Şu an için görülebilen yenilikler, kilit ekranı ile bildirim oturumunun yenileceğini gösteriyor. Ancak işletim sisteminin kararlı versiyonunun çok daha aşırısını sunacağını şimdiden söyleyebiliriz. Peki Android 12 ile sunulan arayüz, kullanıcılara neler vadediyor?

Android 12’de kullanımına izin verilen arayüz şu biçimde

Android 12 arayüzü

Android 12’nin yeni arayüzünde karşımıza çıkan ilk yenilik, parlaklık çubuğunun yeri. Google, yeni işletim sisteminde bildirim menüsünün en üst noktasına koyduğu çubukla, kullanıcı tecrübesini iyileştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca kullanıcılar, istedikleri takdirde kullandıkları duvar kağıdı ile bildirim menüsünün rengini eşleştirebilecekler.

Android 12’nin kilit ekranında yapılan farklılıklar ise oranla yeni bir saat tasarımı sunuyor. Telefonda hiçbir bildirim yokken ekranın ortasına yerleşen saat, bildirim geldiğinde ya da müzik uygulamaları açıldığında azıcık daha üste çıkıyor. Ayrıca saatin hemen hemen altında da tarih ve hava vaziyeti bilgileri yer alıyor. Bu anlattıklarımızla beraber kullanıcılar, şöyle görünen bir kilit ekranıyla karşılaşacaklar;

Android 12

Haberimizin başında, geliştiricilerin Android 12’nin kodlarına odaklanıp, bazı saklı özellikleri etkinleştirdiklerinden bahsetmiştik. Etkinleştirilen saklı özellikler, işletim sisteminin arayüzünde değişik alternatifler bulunabileceğini de gösteriyor. Bunların alternatifler halinde mi sunulacağı yoksa Google’ın tasarımlardan bir tanesi için karar mı vereceği öğrenilmiyor ancak kullanıcılar, yukarıyadaki göre daha değişik bir bildirim oturumu kullanabilirler gibi görünüyor. Tamamen opak renkle kaplanmış olan bu oturum, saydam tasarımları beğenmeyen kullanıcıları hoşnut edecek gibi görünüyor.

Andorid 12

Google, Android 12’nin kilit ekranında da bazı saklı özellikler yakalıyor. Bu saklı özellikler güzergahında da saat tasarımı, Realme’nin arayüzünde olduğu gibi dikey olarak yerleştirilebilecek. Hiçbir bildirim olmadığında ekranın ciddi bir kısmını kaplayacak olan saat tasarımı, bildirim geldiğinde ya da müzik uygulamalarını kullanırken ekranın sağ üst tarafına taşınacak. Bir seçenek olarak Android 12, şu biçimde görünecek bir kilit ekranına da sahip olabilir;

Android 12 kilit ekranı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort