6 Yaşındayken IBM’in Yazılım Kurslarını Bitirerek Guinness Rekorlar Kitabı’na Giren Çocuk

0 20

Bir Haylimiz 6 ya da 7 yaşındayken henüz ilkokula yeni başlamış, abeceyi yeni ezberlemiş ve yazı yazmayı yeni bilmiştik. Müddetimizin çoğunu televizyonda çizgi film seyrederek geçirmiş, gördüğümüz vakaların asıl dünyada da olduğunu hayal etmişizdir. Fakat Birleşik Krallık’ta bir çocuk, bu yaşlarda gerçektende büyük bir iş muvaffak oldu.

Kautilya Katariya adlı yedi yaşındaki bu çocuk, yeni jenerasyonun nasıl imkânlara sahip olduğunun en büyük ispatlarından birisi oldu. Kautilya, henüz 6 yaşındayken IBM’in suni akıl kurslarının da dâhil olduğu muhtelif bilgisayar kurslarına katıldı. Hindistan doğumlu Kautilya, geçtiğimiz eylül ayında “En genç bilgisayar programcısı” olarak Guinness Rekolar Kitabı’na ismini yazdırmayı muvaffak oldu.

IBM’den 5 farklı sertifika aldı:

yazılım

6 sene 346 günlükken ismini rekorlar kitabına yazdırmayı muvaffak olan Kautilya, suni aklın yanı gizeme bilgi bilimi kurslarına da katıldı. Ufak yaştaki bilgisayar meraklısı, IBM’in blog yazısının yeni mevzusu oldu. IBM, Kautilya’nın şu anki galibiyetine erişmesini sağlayan kursları da paylaştı.

Paylaşılan yazıya göre Kautilya, Kasım 2020 tarihinde Python yazılım dili ve suni akıl alanlarında IBM’den beş farklı sertifika aldı. Kautilya, IBM’in edX’te yer alan Foundations of AI Suni Akıl Esasları ve Python for Data Science Bilgi Bilimi için Python kurslarını bitirdi.

Karantina sürecinde de yazılıma daha fazla odaklanma fırsatı bulan Kautilya, yazılımın dünyamızda ne kadar ulaşılabilir hale geldiğini bir kere daha ispatladı. Ufak yaşta zafer hikâyelerini dinlediğimiz onlarca genç bunun bir değişik delili olurken Kautilya, bize yine bu esasın bilme isteğiyle atıldığını gösterdi. IBM’in kursları için hiçbir biçimde “ucuz” sıfatını kullanamayacak olsak da internette pek çok uygun maliyetli ya da fiyatsız kursların olduğunu andırdırmak gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort