Apollo 11 Nedir

Apollo 11 Nedir 

Apollo 11, yaklaşık 50 yıl önce dünyanın yörüngesi olan Ay’a ilk insanlı uçan bir uzay aracıdır. Dünya’da insanlı bir şekilde Ay’a giden ilk uzay aracı olduğundan, önemli bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Bir insanın dünyanın yörüngesi olan Ay’a ayak basması Apollo 11 tarafından gerçekleştirildi. Apollo 11 insanlı bir şekilde Ay’a ulaşarak, insanoğlunun ayak basmasında büyük rol oynadı. Dünya tarihi açısından unutulmayacak ve özel bir gün olarak her yıl kutlama mesajları yayınlanıyor. Ay’a ayan basan Armstrong yaptığı açıklamada, “insan için küçük ama insanlık için büyük bir adım” sözlerini söylemiştir. İniş sırasında yapılan bu canlı yayında bu sözler tüm dünya tarafından duyuldu. İnsanın Ay’a ilk ayak basma fiilini, Amerika başkanı John Kennedy zamanında gerçekleştirmiştir. Başkan insanın Ay’a ayak bastırılmasında etkin bir rol oynadı ve büyük bir iş başardıklarını ifade etti. Neil Armstrong, Micheal Collins ve Edwin Apollo 11 uzay aracının içerisinde yer alan mürettebatlardı. Bu kişiler seçilirken daha önce uzaya yolculuk yapan kişiler olması gerekiyordu. Uzay tecrübesi olmayan kişiler Apollo 11 aracının seyahati için seçilmemişti. Apollo 10 kadrosunda yer alan kişiler tekrar Apollo 11 uzay aracının kadrosunda yer aldı. Apollo 11 nedir sorusuna, Ay’a ayak basan ilk insanın Ay’a ulaşmış olduğu uzay aracı diyebiliriz. Apollo 11 görevi ilk Ay’a basma durumu olduğu için, insanlar için biraz endişeli bir durum haline gelmişti. Fakat bu durum tam tersine başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir. 

Apollo 11’in Görevi Neydi? 

Apollo 11 dünya üzerinde insanlı bir şekilde Ay’a düzenlenen bir seyahat olarak biliniyor. İnsanlı bir şekilde Ay’a canlı canlı ayak bastırılması hedeflendi. 1969 yılında insanlar ilk defa Ay’a ayak bastı. Bu görev için görevlendirilen kişiler 8 gün uzayda kalmıştır. 8 gün sonrası tekrar dünyaya dönüşlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmiştir. Apollo 11 Kennedy uzay merkezinden fırlatılmıştır. Apollo 11 nedir sorusuna cevap olarak insanoğlunun Ay’a ilk ayak basmasına olanak sağlayan uzay aracı diyebiliriz.  

Ay’dan Neler Toplandı ve Ne İçin Kullanıldı? 

Apollo 11 görevinde Ay’dan çok fazla bir şey toplanmadı. Ayak basma işlemi yapıldığı için oluşabilecek riskler göz önüne alındı. Kolay yoldan toz ve kaya parçaları toplandı. Toplanan maddeler uzay merkezinde saklanıyor. Ay parçalarının ağırlığı toplam olarak 383 kilodur. Ay üzerinde toplanan parçalar hava almayan poşetlerde saklanarak dünyaya getiriliyor. Hava ile teması kesilerek dünya atmosferinde nasıl bir etkileşim alacağı inceleniyor. Ay’dan yaklaşık olarak şimdiye kadar 150.000’den fazla örnek cisim alınmıştır. Hepsi tek tek incelenmiş gerekli tepkimeler gözlemlenmiştir. Detaylı incelemek için küçük parçalara ayrılıp yapı taşları incelenmiştir. Apollo 11 uçuşunda toplanan parçalar 2015 yılında satışa sunuldu ve torbası 995 dolardan satıldı. Apollo 11 seyahatinden sonra 3 yıl boyunca Ay’a tekrar astronotlar gönderildi. 50 yıllık süre içinde sadece 1 kere insanlı uzay aracı seyahati gerçekleştirildi. Önümüzdeki zamanlarda tekrar bir seyahat olup olmayacağı merak konusu haline geldi. Amerika’dan sonra Çin ülkesi de 3 kere uzay aracı fırlatarak araştırma yapmak için gözlemleme gerçekleştirdi. 3 uçuşunu da sorunsuz şekilde geri dünyaya indirebildi. 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eşya depolama
uluslararası evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
uluslararası evden eve nakliyat
sarıyer evden eve nakliyat
escort